Miliony dla Rydzyka. Uczelnia redemptorysty wygrała konkurs ministerstwa

Z kraju

tvn24W Toruniu rusza budowa ciepłowni geotermalnej ojca Rydzyka

Uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka - Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej - została jednym z beneficjentów konkursu Ministerstwa Sprawiedliwości. Dostanie największą dotację, prawie cztery miliony złotych, na szkolenie sędziów "w zakresie komunikacji i negocjacji".

W kwietniu 2018 roku resort Zbigniewa Ziobry ogłosił konkurs na "Szkolenia z zakresu metod i narzędzi niezbędnych do skutecznej komunikacji ze stronami sporu sądowego". Przystąpiło do niego 11 organizacji z 12 projektami, w tym Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej należąca do założonej przez ojca Rydzyka fundacji Lux Veritatis.

Jedyny podmiot niepubliczny

Dofinansowanie z unijnych środków z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" na lata 2014-2020 przyznano czterem projektom.

Oprócz toruńskiej szkoły dotacje mają otrzymać - Katolicki Uniwersytet Lubelski (ok. 1 mln zł) oraz Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (dwa projekty po 1,7 mln zł). W sumie do rozdysponowania było 8 mln zł.

WSKSiM ma otrzymać najwięcej - ponad 3,8 mln zł - choć wśród czwórki wybranych toruńska uczelnia dostała najmniej punktów. Projekty KSSiP zyskały odpowiednio - 98,5 oraz 95,5 punktów, projekt KUL - 92,5 zaś szkoła ojca Rydzyka - 92.

Pozostałe projekty również zostały rozpatrzone pozytywnie, ale nie otrzymały dotacji "ze względu na wyczerpanie pierwotnej kwoty przeznaczonej na dofinansowanie w konkursie oraz założenia konkursowe".

W szczegółowym opisie na portalu Funduszy Europejskich znalazł się zapis, że w ramach programów "mają zostać przeprowadzone szkolenia dla łącznie co najmniej 4000 uczestników (1000 osób w projekcie)".

Poseł PO Krzysztof Brejza na Twitterze zwrócił uwagę, że WSKSiM jest jedynym podmiotem niepublicznym, który dostanie dotację, do tego ponad dwukrotnie większą niż pozostałe projekty, i w związku z tym poprosił ministra Zbigniewa Ziobrę o udostępnienie wszystkich "dokumentów związanych z tym dofinansowaniem".

Nie jest to pierwszy konkurs Ministerstwa Sprawiedliwości, którego uczelnia Rydzyka została beneficjentem. W 2016 roku na szkolenia medialne pracowników prokuratur i sądów dostała blisko trzy mln zł.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU NA SZKOLENIE SĘDZIÓW

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24