Sześć branż pod lupą ministerstwa. Na początek nowe regulacje dotyczące paliw

Z kraju

shutterstock.comBranża paliwowa ma problemy z szarą strefą.

Latem mogą być gotowe kolejne rozwiązania do walki z przestępczością podatkową w branży paliwowej - poinformował wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Resort rozważa też wprowadzenie tzw. odwróconego VAT w kolejnych branżach.

W resorcie finansów powołano sześć zespołów, które przygotowują kompleksowe rozwiązania dotyczące uszczelnienia podatkowego w branżach, w których straty budżetu państwa związane z przestępczością podatkową są największe. Chodzi o branże: olejową, spirytusową, tytoniową, elektroniczną oraz budowlaną. Szósty zespół ma przygotować rozwiązania dotyczące opodatkowania e-papierosów.

- W lipcu przedstawimy efekty działania pięciu zespołów, w późniejszym okresie przedstawimy rozwiązania dotyczące e-papierosów - powiedział Jasiński, który wziął udział w prezentacji raportu UN Global Compact "Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce".

Wiesław Jasiński, który pełni funkcję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, wyjaśnił, że w dwóch ze wskazanych przez niego zespołach "jest rozważany bardzo intensywnie" odwrócony VAT - gdy podatek odprowadza kupujący, a nie sprzedający.

Wpływy z VAT

Pytany o priorytety Ministerstwa Finansów na najbliższe miesiące Jasiński wskazał m.in. na intensywne wykorzystanie systemów informatycznych.

- Chcemy, aby kontrola skarbowa była jeszcze efektywniejsza - powiedział. Dodał, że wyniki kontroli skarbowej za pierwsze półrocze 2016 r. wskazują na zdecydowanie lepsze bezpośrednie wpływy do budżetu państwa niż w analogicznym okresie ub. roku.

Wiceminister zapowiedział, że resort finansów przygotuje dodatkowe zmiany dot. branży paliwowej, poza uchwalonym już przez Sejm tzw. pakietem paliwowym.

- Jeżeli szacujemy, że ten pakiet uszczelni system na poziomie 2,5 mld zł, a przyjmiemy wszystkie szacunki, które są podawane, to straty są zdecydowanie większe. Wymagać więc należy od nas dalszego uszczelnienia systemu - powiedział. Poinformował, że dodatkowe rozwiązania mogą być gotowe latem.

Płatności bezgotówkowe

Raport "Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce" przedstawił Dyrektor Generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski. Wskazał, że dotyczy on czterech branż, które w sposób szczególny są narażone na infiltrację przez zorganizowane grupy przestępcze. Wyjaśnił, że to branża tytoniowa, paliwowa, spirytusowa i hazardowa.

W raporcie poruszono też kwestie płatności bezgotówkowych, pokazując jak można zwiększyć transparentność w obrocie, czyli wykluczyć sprzyjającą łapownictwu gotówkę. Wskazano, że oprócz współpracy między Ministerstwem Finansów, Najwyższą Izbą Kontroli, ABW i CBA jest potrzeba zaangażowania wymiaru sprawiedliwości.

- Bardzo często sprawy, które trafiają na wokandę są umarzane z powodu słabej jakości dowodów dostarczanych przez prokuratury albo dlatego, że zorganizowane grupy przestępcze zwyczajnie stać na bardzo dobrych adwokatów - mówił Wyszkowski.

Według niego problemem systemowym jest też to, że często do bardzo skomplikowanych spraw gospodarczych są kierowani sędziowie, którzy się w takich sprawach nie specjalizują. Podobnie jest, jeśli chodzi o prokuratorów.

- To trzeba na pewno zmienić. Trzeba na pewno zadbać o zmianę systemową, żeby zarówno prokuratura, jak i wymiar sprawiedliwości działały lepiej i efektywniej - mówił. Wyjaśnił, że chodzi o to, by orzekać o skazaniu przestępców, a nie o umarzaniu spraw, które związane są z ewidentnym łamaniem prawa - podkreślił Wyszkowski.

Szara strefa

Szarą strefę oszacowano na ok. 214 mld zł rocznie, co stanowi 12,4 proc. polskiego PKB.

- To na pewno dużo i na pewno można z tej kwoty zejść. Trzeba tylko zadbać o to, żeby wpływy skarbu państwa były odpowiednio większe - powiedział. Wskazał, że w przypadku Włoch szara strefa jest wyceniana na 17 proc. PKB, a w Danii wynosi ok. 10 proc. PKB.

- Poziom udziału i współpracy międzynarodowych grup przestępczych wzrasta. To zjawisko, z którym trzeba skutecznie walczyć - podsumował Wyszkowski.

Chrzczone paliwo nadal straszy:

Kierowco, uważaj na te stacje. Chrzczone paliwo nadal straszytvn24

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com