Solidarność nie zmienia zdania. "Wszystkie niedziele muszą być wolne"

Z kraju

Szef Solidarności: wszystkie niedziele muszą być wolne tvn24
wideo 2/5

Solidarność nie zmienia zdania. Wszystkie niedziele muszą być wolne od handlu - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda we wtorek dziennikarzom.

- Jeśli będzie przyjęty inny projekt, to nie będzie projekt Solidarności, to będzie projekt tych, którzy to przegłosują, czyli Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił.

Dwie niedziele wolne?

Z obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę opublikowanego po zakończeniu prac sejmowej podkomisji wynika, że handel będzie dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, jak również w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych.

Poprawki projektu

W sejmowej podkomisji ds. rynku pracy posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do projektu tej ustawy. Zakładają one ograniczeniu handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Pod koniec września minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że częściowe ograniczenia handlu w niedziele mogłoby zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP