Szef Apple najpotężniejszym gejem świata. "Uosabia, co znaczy mieć władzę w 2015 roku"

Z kraju

out.comNa czele listy "Power 50" - najbardziej wpływowych gejów i lesbijek na świecie magazynu "Out" - znalazł się Tim Cook

Prezes Apple Tim Cook to najbardziej wpływowy gej 2015 roku - zadecydował magazyn "Out", kierowany do środowisk LGBT. Szef jednej z największych firm technologicznych na świecie wygrał ranking czwarty raz na przestrzeni 5 lat, ale po raz pierwszy, gdy oficjalnie przyznał, że jest homoseksualistą. Wśród 50 nazwisk na "Power 50" znaleźli się znani dziennikarze, artyści, projektanci mody, sportowcy, biznesmeni i politycy.

Tim Cook, prezes Apple, znalazł się na 1. miejscu "Power 50" 2015 rokuApple

"Jak zmierzyć potęgę w XXI wieku? To nie jest łatwe zadanie. Bierzemy pod uwagę różne kryteria: siłę polityczną lub widoczność w mediach, wpływ na gospodarkę i nasze spojrzenie na świat. To imponująca grupa ludzi czynu" - tak redakcja wyjaśniła ideę swojego corocznego rankingu najbardziej wpływowych gejów i lesbijek w USA.

Zdaniem magazynu "Out", najlepiej odzwierciedla te cechy Tim Cook, szef Apple, którego osobisty majątek szacowany jest na 400 milionów dolarów. "To inspirująca osoba, która uosabia, co znaczy mieć władzę w 2015 roku" - uzasadnił swój wybór "Out".

"Jestem dumny, że jestem gejem"

Ale na korzyść szefa koncernu Apple przemawia też fakt, że w październiku ub.r. potwierdził oficjalnie to, co od lat było tajemnicą poliszynela. - Jestem dumny, że jestem gejem. Uważam, że homoseksualizm to jeden z największych darów, który dał mi Bóg - napisał w specjalnym oświadczeniu i tym samym stał się jedynym prezesem gejem na liście najbardziej wpływowych biznesmenów "Fortune 500".

A "Out" docenia, gdy ktoś "wychodzi z szafy", zwłaszcza, gdy robi to, by dać przykład innym. Cook podkreślił bowiem w ubiegłorocznym oświadczeniu: "Jeśli ktoś usłyszy, że szef Apple'a jest gejem, to może będzie mu łatwiej pogodzić się z samym sobą".

Redakcja doceniła Cooka nie tylko za jego otwartość, ale również za decyzje biznesowe. "Oprócz premiery iPhone’a 6 i Apple Watch, podniósł standardy zatrudnienia w swojej firmie: dodał trzy kobiety do zespołu zarządzającego Apple, aby zwiększyć liczbę pań we władzach koncernu" - dodaje gazeta.

2. miejsce w rankingu zajęła prowadząca talk show "The Ellen DeGeneres Show"NBC

Tylko 14 kobiet

Cook wymienił się z 1. miejscem z Ellen DeGeneres, znaną gwiazdą telewizyjną, która nie tylko prowadzi ogromnie popularny w USA talk show, ale jako producentka za pośrednictwem swojej firmy A Very Good Production tworzy inne programy. 57-latka w ub.r. była na szczycie "Power 50", a Cook na 2. pozycji. Tym razem jest na odwrót.

"Ona ma ogromny potencjał w social mediach, serię hitów na koncie, z talk show światowej klasy na czele, dwukrotnie była gospodarzem oscarowej gali i to ona jest autorką najpopularniejszego selfie w historii. Wybraliśmy ją nie bez powodu" - uzasadnił "Out".

Lista ma pokazać, kto z osób homoseksualnych "ma największe wpływy", dlatego większość z wybranej 50-tki to ludzie świata mediów, kultury, biznesu, polityki i mody. Są to głównie mężczyźni i osoby o białym kolorze skóry. Na liście jest tylko 14 kobiet.

3. miejsce w rankingu zajęła Rachel Maddow, dziennikarka biznesowej stacji MSNBCMSNBC

Znalazła się też na niej m.in. znana dziennikarka telewizyjna i komentatorka polityczna stacji MSNBC Rachel Maddow (3. miejsce), Tammy Baldwin (4. miejsce), pierwsza amerykańska senator, która przyznała, że jest lesbijką czy Mary Kay Henry (8. miejsce), szefowa Międzynarodowego Związku Zawodowego (SEIU), który reprezentuje 1,9 mln pracowników w ponad 100 zawodach w USA, Puerto Rico i Kanadzie.

Na pozycji 40. jest Jenna Lyons, o której "New York Times" napisał "Kobieta, która ubiera Amerykę"J. Crew / Instagram

Wśród pań ciekawą osobą w rankingu jest Jenna Lyons (40. pozycja), o której "New York Times" napisał: "Kobieta, która ubiera Amerykę". 46-latka jest bowiem prezeską i dyrektorką kreatywną marki odzieżowej J.Crew, której roczne przychody przekraczają 2 miliardy dolarów. Lyons zaczynała swoją karierę w J.Crew prawie 25 lat temu jako asystentka projektanta i awansowała na dyrektor kreatywną. Pod jej rządami kolekcje, za które odpowiadała, zawojowały świat, a ona za zasługi dostała pełnię władzy w firmie - została jej szefową. I choć branża modowa odnotowała w 2014 roku znaczne spowolnienie, J.Crew wyszła z tego kryzysu obronną ręką. Również dzięki Lyons.

Szefowa J.Crew, która w atmosferze skandalu zostawiła męża dla kobiety, na liście "Power 50" jest po raz trzeci. Tymczasem po raz pierwszy znalazła się na niej piosenkarka Sia (16. miejsce), której debiutancki singiel "Chandelier" okazał się międzynarodowym hitem. Biseksualna wokalistka jest też autorką hitów, które napisała dla innych gwiazd popu, m.in. dla Beyonce, Rihanny i Katy Perry. I choć stara się chronić swoją prywatność, przyznała, że w zeszłym roku poślubiła reżysera Erika Andersa Langa.

Po raz pierwszy na liście znalazła się piosenkarka Sia (16. miejsce)Sony

Inwestor Facebooka, filantrop i "diabeł"

Wśród biznesmenów królują głównie ludzie świata lifestyle'u. Wysoką 13. pozycję zajął Peter Thiel, który współzałożył PayPal i był jego prezesem. Obecnie jest szefem funduszu hedgingowego Clarium Capital (mającego 700 mln dol. w aktywach) i jednym z menadżerów The Founders Fund - 275-milionowego funduszu venture capital. Był jednym z pierwszych inwestorów Facebooka i do dziś zasiada w jego zarządzie.

Jest też 72-letni potentat medialny David Geffen, założyciel dwóch firm fonograficznych i współzałożyciel DreamWorks, którego majątek szacowany jest na ponad 6,9 mld dol. "Geffen potrafi się dzielić: wspiera różne organizacje charytatywne, a ostatnio przekazał 100 milionów dolarów na Lincoln Center, którego największa na świecie sala koncertowa zostanie wkrótce przemianowana na David Geffen Hall" - pisze "Out".

Wysoką 13. pozycję zajął Peter Thiel, który współzałożył PayPal i FacebookaThe Founders Fund

Na dole listy znalazł się Harvey Levin (48. pozycja), założyciel i redaktor naczelny największego portalu plotkarskiego TMZ, który przez gwiazdy nazywany jest "diabłem". Bo o celebrytach wie wszystko i jako pierwszy publikuje każdego ważnego newsa, na którego potem powołują się nawet prestiżowe media.

Gazeta w tym roku postanowiła ułożyć swój ranking głównie w oparciu o osoby, które zrobiły już coming out, choć w przeszłości było na odwrót. - Może obecnie mamy mniejszą potrzebę ujawniania na siłę czyjejś orientacji homoseksualnej? - wyznał Aaron Hicklin, redaktor naczelny.

Czołówka "Power 50" magazynu "Out":

1. Tim Cook - szef Apple 2. Ellen DeGeneres - autorka talk-show 3. Rachel Maddow - prezenterka MSNBC 4. Tammy Baldwin - senator 5. Anderson Cooper - prezenter wiadomości CNN 6. Anthony Romero - dyrektor ACLU 7. Chad Griffin - przewodniczący Human Rights Campaign 8. Mary Kay Henry - prezes Service Employees International Union 9. Laverne Cox - aktorka 10. Andy Cohen - producent i prezenter telewizyjny 11. Ryan Murphy - reżyser, producent, twórca serialu "Glee" 12. Jane Lynch - aktorka 13. Peter Thiel - inwestor, współtwórca Facebooka 14. Glenn Greenwald - dziennikarz 15. Neil Patrick Harris - aktor 16. Sia - piosenkarka 17. Zachary Quinto - aktor 18. RuPaul Charles - drag queen 19. Annise Parker - burmistrz Houston 20. Shepard Smith - prezenter Fox News

Autor: am//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: out.com