Szczurek: jeśli Polska dołoży się do planu Junckera, to poprzez BGK

Z kraju

Wikimedia (CC BY SA 3.0)Polską platformą inwestycyjną ma zarządzać Bank Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie "centrum sterującym" ewentualnym zaangażowaniem Polski w plan inwestycyjny szefa KE Jean-Claude'a Junckera - zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Zastrzegł, że decyzja o udziale finansowym Polski w tym planie jeszcze nie zapadła.

We wtorek ministrowie finansów państw UE porozumieli się w sprawie projektu rozporządzenia, powołującego Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, zaproponowany przez Junckera. Fundusz o kapitale początkowym w wys. 21 mld euro ma zmobilizować inwestycje w unijną gospodarkę o wartości 315 mld euro w ciągu trzech lat.

Polska platforma inwestycyjna

Jak powiedział Szczurek po zakończeniu spotkania ministrów w Brukseli, porozumienie krajów UE w sprawie EFIS zamyka następny etap prac nad utworzeniem funduszu. - Czas najwyższy, by podmioty w Polsce, zarówno firmy, jak i samorządy myślały poważnie i przedstawiały projekty inwestycyjne. Właściwym adresem jest biuro EBI. Bo nowy instrument będzie dostępny - mam nadzieję - już w połowie roku - powiedział minister. Dodał, że jest "całkiem prawdopodobne", iż dojdzie do utworzenia "polskiej platformy inwestycyjnej", którą zarządzać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. - Tam będzie centrum i połączenie między Polską a Europejskim Funduszem Inwestycji Strategicznych - powiedział. Jak zaznaczył, decyzja o ewentualnym wydzieleniu przez Polskę środków na projekty realizowane w ramach EFIS jeszcze nie zapadła. - Nie ma tak dużego pośpiechu w tej kwestii. Prace (nad funduszem) będą trwały jeszcze w Parlamencie Europejskim. Znacznie pilniejsze jest lista polskich projektów inwestycyjnych - powiedział Szczurek.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 3.0)