Szczerski: Polska cierpi na "drenaż mózgów"

Z kraju


Zmiana polityczna w Polsce otwiera nowy etap rozwoju, którego filarem będzie poszanowanie społecznej solidarności - mówił na konferencji Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Tak, chcemy Polski wysoko rozwiniętej, konkurencyjnej, współpracującej z największymi gospodarkami świata, ale rozwój musi być bardziej spójny. Wzrost powinien być wypracowywany nie tylko przez czempionów biznesu, lecz napędzany siłą nabywczą całego społeczeństwa - przekonywał w środę amerykańskich biznesmenów minister odpowiadający w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy za sprawy zagraniczne. To założenie - mówił - jest wprowadzane w życie za sprawą m.in. programu 500 plus skierowanego do rodzin. Tłumaczył, że sfinansowany z podatku bankowego i od hipermarketów dodatek na drugie i kolejne dziecko doprowadzi do bardziej solidarnej redystrybucji dochodu.

Cele prezydenta

Szczerski podkreślił, że celami prezydenta Dudy w polityce zagranicznej są wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i znalezienie nowych partnerów gospodarczych na świecie. Zapowiedział, że prezydent podczas zagranicznych podróży na wszystkich kontynentach będzie promował partnerstwo w zakresie innowacji i nowych technologii. Jak dodał, Polska cierpi na duży odpływ specjalistów, tzw. drenaż mózgów. W ocenie prezydenckiego ministra ściągnięcie nowych inwestycji do Polski pozwoliłoby to niekorzystne dla Polski zjawisko zatrzymać. Szczerski dużo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił relacjom Polski z UE. W kontekście wtorkowej debaty na temat sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim prezydencki minister podkreślił, że demokracja w Polsce jest w rozkwicie. Jak argumentował, polscy obywatele mają możliwość dokonywania zmiany rządu w wyborach, co nastąpiło w październiku 2015 roku, opozycja w parlamencie może swobodnie wypowiadać swoje opinie o rządzie, a ludzie mogą manifestować swoje poglądy podczas ulicznych manifestacji. Podkreślał, że Polska pozostaje w dialogu z UE i jest gotowa do udzielenia wszelkich informacji, o czym świadczy poniedziałkowa wizyta prezydenta Dudy w Brukseli oraz udział premier Beaty Szydło we wtorkowej debacie w PE. Polska - zaznaczył Szczerski - chce rozmawiać w oparciu o kompetencje zainteresowanych stron. W tym kontekście wspomniał o kwestii zasad regulujących relacje Komisji Europejskiej z suwerennym państwem członkowskim, jakim jest Polska.

Solidne filary współpracy

Szczerski zaznaczył też, że relacje polsko-amerykańskie opierają się na dwóch solidnych filarach: współpracy w zakresie bezpieczeństwa w ramach NATO oraz współpracy gospodarczej. W tym ostatnim aspekcie podkreślił wagę negocjowanej pomiędzy UE a USA od 2013 roku umowy o wolnym handlu (TTIP). Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham) jest obecna w naszym kraju od 1990 roku. Zajmuje się promocją amerykańskich inwestycji w Polsce. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 30 miliardów dolarów. Firmy te stworzyły ponad 200 000 miejsc pracy.

Autor: tol / Źródło: PAP