Szałamacha: podatek od hipermarketów od marca, bez kryterium powierzchni

Z kraju

Szałamacha: podatek od hipermarketów od marca, bez kryterium powierzchniPolskie Radio
wideo 2/5

Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych może obowiązywać od 1 marca - zapowiedział w radiowej "Jedynce" minister finansów Paweł Szałamacha. Z projektu najpewniej zniknie zapis o kryterium powierzchni. - To zachęca sklepy do dzielenia się na mniejsze części - dodał.

Jak mówił, 8 stycznia w kancelarii premiera odbędą się konsultacje społeczne w sprawie projektu, z udziałem przedstawicieli branży.

Kryterium powierzchni

Minister Szałamacha powiedział, że w związku z dotychczasowymi zastrzeżeniami w ustawie nie będzie raczej kryterium powierzchni.

Dotychczas pojawiały się informacje, że podatek zapłacą sklepy, których powierzchnia handlowa przekracza 250 metrów kwadratowych. Zdaniem ministra, takie rozwiązanie sprawiłoby jednak, że sklepy celowo dzieliłyby się na mniejsze części.

- Trudno posługiwać się kryterium powierzchni sprzedaży jako podstawowym wyznacznikiem podlegania pod tę ustawę, bo to siłą rzeczy zachęca sklepy do dzielenia się na mniejsze części. Podstawowa zmiana polega na odejściu od tej koncepcji - powiedział w "Jedynce" Paweł Szałamacha.

Kiedy?

Minister chciałby, aby projekt obowiązywał od 1 marca. Przyznał, że ten termin jest ambitny, ale możliwy. - Jeżeli na początku odbyłby się dyskusje, projekt nad którym my pracujemy jest dosyć zaawansowany, wiec 1 marca jest realną datą - powiedział Szałamacha.

Autorzy projektu szacują, że dochody z podatku od hipermarketów przyniosą budżetowi 2 miliardy złotych dochodu.

Podatek od sklepów wielkopowierzchniowych - cios dla MSP?tvn24

Autor: msz/gry / Źródło: Jedynka

Raporty: