Szałamacha: Coraz lepiej ściągamy podatki

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatMinister finansów Paweł Szałamacha

Dochody podatkowe są o ok. 6-7 proc. wyższe niż przed rokiem - poinformował we wtorek minister finansów Paweł Szałamacha. Dodał, że w najbliższy czwartek resort poda dane o ściągalności podatków za pierwsze półrocze tego roku.

Szef MF powiedział we wtorek w "Sygnałach dnia", że dotychczas jego resort opublikował wyniki dotyczące ściągalności podatków za pierwsze pięć miesięcy tego roku.

- W czwartek opublikujemy wyniki za pół roku - zaznaczył. - Ta poprawa następuje o około 6-7 proc., czyli jest to tempo wyprzedzające wzrost gospodarki. To pokazuje, że te działania, które podjęliśmy - organizacyjne, faktyczne, a także trudne decyzje osobowe przynoszą powoli pozytywne efekty. Ta tendencja wzmacnia się z miesiąca na miesiąc - podkreślił.

Więcej w kieszeni

Szałamacha dodał, że w przypadku VAT do budżetu wpłynęło o 3,5 mld zł więcej niż przed rokiem. Dodał, że wyższe są też wpływy, jeśli chodzi o PIT, ale - jak zaznaczył - jest to efekt niskiego bezrobocia.

- Dobra koniunktura i wysokie zatrudnienie powodują, że pracodawcy płacą podatek od coraz większej liczby zatrudnionych - powiedział szef MF.

Paweł Szałamacha o ocenie agencji Fitch:

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat