Polska bezpieczniejsza energetycznie. Dzięki systemowi TETRA

Z kraju

sxc.huMotorola wygrała przetarg na dostawę i wdrożenie systemu TETRA

Oferta spółki Motorola Solutions Systems Polska została uznana przez Energa-Operator SA za najlepszą w postępowaniu na dostawę i wdrożenie systemu TETRA. System ma m.in. skrócić czas usuwania awarii zwłaszcza podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Jak poinformowała Energa-Operator w czwartkowym komunikacie, rozstrzygnięcie postępowania nie jest prawomocne. Oferty złożyło 8 firm.

- Oferta firmy Motorola Solutions Systems Polska Sp. z o.o. została uznana przez Energa-Operator SA za najlepszą w postępowaniu o udzielenie zamówienia na dostawę i wdrożenie systemu TETRA – podano. Spółka poinformowała, że „system pozwoli skutecznie sterować urządzeniami sieci 15 kV, podniesie bezpieczeństwo prac oraz skróci czas usuwania awarii zwłaszcza podczas wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych gdy zawodzą standardowe środki łączności”. Pełne uruchomienie sieci planowane jest do 2017 roku.

Projekt wdrożenia systemu łączności trankingowej w standardzie TETRA Energa-Operator realizuje na obszarze swojego działania czyli ok. jednej czwartej powierzchni Polski. Sieć TETRA ma służyć do komunikacji głosowej między brygadami pogotowia energetycznego, a dyspozytorami oraz do transmisji danych technologicznych dla systemów SCADA. Spółka zapewnia, że realizacja projektu bezpośrednio wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa prac na sieci elektroenergetycznej, pozwoli przyspieszyć tempo usuwania awarii masowych oraz poprawi ciągłość dostaw energii elektrycznej dzięki zapewnieniu niezawodnej i szybkiej komunikacji dla urządzeń zdalnie sterowanych.

Niezawodność

Spółka podała, że „w ramach wdrożenia prowadzone są prace związane z adaptacją wież telekomunikacyjnych, dostosowywane są systemy teletransmisyjne i zasilania gwarantowanego, aby wykonawca wyłoniony w postępowaniu mógł jak najszybciej przystąpić do wdrożenia systemu”. W sieci TETRA, składającej się z około 115 stacji bazowych, ma pracować ponad 2 tys. radiotelefonów oraz docelowo ponad 8 tys. modemów.

Energa-Operator to spółka Grupy Energa i jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Zasila odbiorców na obszarze 75 tys. km kw. (ok. jednej czwartej powierzchni Polski). Spółka eksploatuje ponad 180 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8 proc. udział w rynku. Misją spółki jest "niezawodność".

Energia z księżyca? Już nie science-fictionTVN24 Biznes i Świat

Autor: mw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu