Z kraju

Oto pracownik idealny. Jest wysokim mężczyzną, ma żonę i wąsy

Z kraju

[object Object]
Wynagrodzenia Polaków na tle EuropyTVN24 BiS
wideo 2/7

Różnice w wynagrodzeniach związane są między innymi z wykształceniem, płcią, a nawet kolorem skóry. Jeśli uwzględnimy wszystkie te czynniki, wyłoni się pracownik idealny. Zarabiający najwięcej, najbardziej wydajny heros. Opisują go eksperci rynku pracy.

Rasa to czynnik, na którego punkcie szczególnie przewrażliwieni wydają się Amerykanie. Ze Stanów Zjednoczonych pochodzi też najwięcej badań na ten temat. Okazuje się, że najwyżej wynagradzani są Azjaci. Może to mieć związek ze specyfiką emigracji z Azji, na którą mogą pozwolić sobie przeważnie osoby najlepiej sytuowane i o najwyższych kwalifikacjach. Nieco mniej zarabiają biali. Najniższe są zarobki osób o czarnym kolorze skóry.

Płeć

Zwykle mężczyźni zarabiają więcej od kobiet. Z danych GUS z 2016 roku wynika, że w Polsce przeciętne wynagrodzenie kobiet było niższe od wynagrodzenia mężczyzn o 17 proc. Wynika to głównie z poświęcania czasu i energii na opiekę nad dziećmi. Tezę taką potwierdzają zarobki kobiet niezamężnych, które jedynie nieznacznie ustępują mężczyznom.

Co ciekawe, żonaci mężczyźni zarabiają więcej od kawalerów. Naukowcy nie są pewni przyczyn takiego stanu rzeczy. Być może panowie bez pieniędzy nie mogą sobie pozwolić na ożenek. A może to efekt wsparcia i motywacji, jakie zamężni otrzymują od żon.

Zauważono także, że geje zarabiają mniej od heteroseksualnych mężczyzn, a lesbijki więcej od heteroseksualnych kobiet. Zatem reasumując, nasz idealny pracownik jest mężczyzną i ma żonę.

Wykształcenie

Osoby z wyższym wykształceniem zarabiają więcej. Oprócz poziomu wykształcenia liczy się także kierunek studiów.

Osoby po kierunkach technicznych zarabiają więcej od absolwentów studiów humanistycznych. Do wykształcenia możemy zaliczyć także język obcy. Z najpopularniejszych języków najużyteczniejszy będzie angielski. Wśród niszowych największy wzrost wynagrodzenia da nam chiński. Skoro nasz idealny pracownik pochodzi z Azji, taka kombinacja będzie całkiem prawdopodobna. Dłuższy staż pracy zwiększa wynagrodzenie. Czemu pracownicy doświadczeni zarabiają więcej? Zwykle są wydajniejsi, więc pracodawcy bardziej opłaca się zwiększyć pensję, by nie podkupiła go konkurencja. W Polsce najlepiej obecnie zarabiają informatycy i finansiści. Tak więc nasz idealny pracownik byłby informatykiem lub finansistą z wieloletnim stażem. Powiedzmy, że programował od małego i ukończył finanse i rachunkowość na prestiżowym Uniwersytecie Pekińskim. Przyglądając się życiorysom „ludzi sukcesu”, możemy podzielić ich na dwie kategorie: przedsiębiorców i wybitnych specjalistów. Przedsiębiorcy nie są przedmiotem naszego zainteresowania. Niemniej jednak osoby piastujące wysoko wynagradzane stanowiska kierowników i dyrektorów, muszą wykazywać się nie lada przedsiębiorczością. Dlatego nasz pracownik idealny jest wybitnym specjalistą, który dzięki talentom menadżerskim został kierownikiem, a następnie dyrektorem firmy. Do tego zrobił MBA (Magisterskie Studia Menadżerskie) – dyplom zwiększający wynagrodzenie menadżerów średnio o połowę. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń dyrektorzy zarabiali w 2015 roku średnio 11,5 tys. zł - ponad czterokrotnie więcej niż szeregowi pracownicy.

Cechy społeczne

Inteligencja jest pozytywnie skorelowana z wynagrodzeniem. Najważniejsza na rynku pracy jest „inteligencja matematyczna”. Pozwala ona także lepiej zarządzać swoimi finansami. Wpływ wysokiej inteligencji na wynagrodzenia objawia się zwykle dopiero w późniejszym okresie kariery. Tutaj znowu idealnie pasowałby informatyk i finansista z wieloletnim stażem. Wśród cech charakteru najbardziej na wynagrodzenia wpływały sumienność i ekstrawersja. Ugodowość poważnie obniża pensje mężczyzn na początku kariery. Inteligencja i osobowość są dziedziczone w ponad połowie przypadków. Nasz idealny informatyk/finansista jest sumiennym i asertywnym ekstrawertykiem mającym bardzo inteligentnych rodziców. Skoro już przy rodzicach jesteśmy - okazuje się, że zarobki dzieci często są na podobnym poziomie do zarobków rodziców. Rodzice idealnego pracownika zarabiali dużo. Dodatkowo zadbali o to, by umiał obracać się w towarzystwie i poznał, kogo trzeba. Znajomości to istotny czynnik wpływający na szanse kariery.

Cechy fizyczne

Osoby zdrowe zarabiają więcej. Jednocześnie osoby zarabiające więcej są zdrowsze. Zdrowie wiąże się z urodą, która także zwiększa wynagrodzenie. Statystycznie wysocy zarabiają więcej (są także bardziej inteligentni). Z bardziej kuriozalnych cech związanych z wyższym wynagrodzeniem wymienić warto posiadanie wąsów. Nasz informatyk/finansista jest wąsatym, tryskającym zdrowiem dwumetrowym przystojniakiem.

Miejsce pracy

Najwyższe zarobki występują w wielkich miastach i w dużych firmach. W Polsce firmy zagraniczne płacą więcej. Dlatego najlepiej pracować w stolicy dla międzynarodowej korporacji. Przyjmijmy, że nasz idealny pracownik pracuje jako dyrektor finansowy dużej międzynarodowej firmy z branży IT z siedzibą w Warszawie. W weekendy dorabia jako zdalny konsultant ds. cyberbezpieczeństwa nowojorskiej korporacji finansowej.

Sylwetka

Reasumując, idealny pracownik to wysoki, przystojny Azjata o imieniu Jan. Jest religijnym lwem salonowym, programującym finansistą. Zna kilka języków. Piastuje kierownicze stanowisko w wielkiej firmie w stolicy. W zasadzie ze świecą szukać takiego pracownika. W języku angielskim powstał termin „purplesquirrel” (fioletowa wiewiórka), określający pracownika idealnie dopasowanego do wygórowanych wymagań zamieszczanych w ofertach pracy. Taka wiewiórka to być może lepszy kandydat na życiowego partnera niż pracownika. Ze względu na swe unikalne cechy będzie łakomym kąskiem dla konkurencji, a pracodawca będzie musiał ją sowicie opłacać.

Żądanie noszenia szpilek to dyskryminacja pracownika, czy zrozumiałe wymagania? "Debata Młodych". Materiał wideo:

Żądanie noszenia szpilek to dyskryminacja pracownika, czy zrozumiałe wymagania? "Debata Młodych"
Żądanie noszenia szpilek to dyskryminacja pracownika, czy zrozumiałe wymagania? "Debata Młodych" TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: Wynagrodzenia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości