TVN24 Biznes | Z kraju

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego 2021. Zielne bukiety i defilada

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
zuz//mro
Źródło:
TVN24 Biznes
Z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej ludzie plotą i święcą bukiety
Z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej ludzie plotą i święcą bukiety TVN24 Poznań
wideo 2/4
TVN24 PoznańZ okazji Święta Matki Boskiej Zielnej ludzie plotą i święcą bukiety

15 sierpnia 2021 roku obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. W tym roku 15 sierpnia wypada w niedzielę. Czy wobec tego przysługuje nam dodatkowy wolny dzień od pracy?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwane również Świętem Matki Boskiej Zielnej, to jedna z najstarszych i zarazem najważniejszych dla Kościoła katolickiego uroczystość maryjna. To święto stałe, które obchodzimy od V wieku, cyklicznie 15 sierpnia. Historia święta Wniebowzięcia wiąże się z dogmatem o pośmiertnym wzięciu Maryi do nieba razem z ciałem i duszą.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – obchody

Obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce są bardzo uroczyste. Tego dnia na Jasnej Górze we wspólnych modlitwach biorą udział pielgrzymi, którzy wcześniej pieszo wędrowali do Częstochowy. Wniebowzięcie jest w Kościele katolickim tzw. świętem nakazanym - wierni zobowiązani są do obecności na mszy oraz powstrzymywania się od wszelkiej pracy. Tego dnia zabierają ze sobą do świątyni specjalnie przygotowane ziele (bukiety, wiązanki kwiatów, ziół, czasem też zbóż czy plonów rolnych), które są święcone.

Święto Wojska Polskiego 2021 - czy będzie defilada?

Święto Wojska Polskiego również przypada 15 sierpnia. Jest to dzień upamiętniający zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku. Była ona jedną z ważniejszych bitew w historii Europy. Przed pandemią, w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, w Warszawie odbywała się defilada wojskowa. W tym roku uroczystości w stolicy będą skromniejsze - zaplanowane są m.in. pikniki wojskowe oraz przemarsz pododdziałów wojskowych. W związku z tym przewidziane są utrudnienia w komunikacji miejskiej.

15 sierpnia w niedziele – co z pracą?

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i państwowe Święto Wojska Polskiego w tym roku przypadają w niedzielę. W związku z tym nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny. Dodatkowy dzień wolny przysługuje jedynie w przypadku, gdy święto ustawo wolne od pracy wypada w sobotę. Wynika to jasno z Kodeksu Pracy (w artykule 30 § 2 czytamy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”). 15 sierpnia 2021 sklepy i punkty usługowe będą zamknięte.

Dni wolne od pracy w roku 2021

Dłuższe urlopy w 2021 rokuPAP Infografika

Kolejne świąteczne dni przypadają w listopadzie. Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w 2021 roku w poniedziałek, zaś Święto Niepodległości (11 listopada) w czwartek. W tym drugim przypadku wystarczy więc wziąć wolny piątek, aby cieszyć się czterodniowym wypoczynkiem. Możemy również zdecydować się na dłuższe wolne biorąc 4 dni urlopu (8, 9, 10 i 12 listopada) i uzyskując w ten sposób aż 9 dni bez pracy.

Święta Bożego Narodzenia wypadają w sobotę i niedzielę. Choć będzie można odebrać dzień wolny za przypadający w sobotę 25 grudnia pierwszy dzień świąt, da to nam i tak jedynie trzy dni przerwy od pracy. Dodatkowy dzień wolny będzie nam przysługiwał za 1 stycznia 2021 - Nowy Rok.

Autor:zuz//mro

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości