Święto Trzech Króli. Supermarkety zamknięte, otwarte kina i osiedlowe sklepy

Z kraju

ShutterstockZakupy zrobimy dziś głównie w małych osiedlowych sklepach

Dziś święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Tego dnia zakupów z pewnością nie zrobimy w galeriach handlowych. Otwarte są natomiast małe osiedlowe sklepy, gdzie za ladą może stanąć właściciel.

Zgodnie z kodeksem pracy w czasie święta Trzech Króli większość sklepów jest zamkniętych, bo tego dnia nie mogą pracować osoby zatrudnione w handlu na umowę o pracę. Otwarte mogą być jedynie sklepy, w których za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na umowie cywilnoprawnej.

Gdzie po zakupy?

Oznacza to, że zakupy zrobimy dziś niemal wyłącznie na stacjach benzynowych, osiedlowych sklepach sieci Żabka, Carrefour Express oraz Freshmarket. Jeżeli sklepy pracują, to zwykle krócej oraz w innych godzinach niż tradycyjnie. Zakupów nie zrobimy dziś w galeriach handlowych. Natomiast otwarte pozostają niektóre kina oraz restauracje np. McDonald's. Dyżurują również niektóre apteki.

Ważne święto

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, znane jako święto Trzech Króli. Organizowane w tym dniu orszaki Trzech Króli nawiązują do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Mędrcy ze Wschodu (zgodnie ze średniowieczną tradycją noszący imiona Kacper, Melchior i Baltazar) - przybyli do Betlejem, aby pokłonić się dzieciątku i złożyć dary - złoto, kadzidło i mirrę.

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy dniami wolnymi są kolejno:

1 stycznia - Nowy Rok

6 stycznia - Święto Trzech Króli (od 2011 roku)

Pierwszy dzień Wielkiej Nocy

Drugi dzień Wielkiej Nocy

1 maja - Święto Państwowe

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja

Pierwszy dzień Zielonych Świątek

Dzień Bożego Ciała

15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada - Wszystkich Świętych

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia

26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock