Zakupy w najbliższych dniach. Jak działają sklepy?

Z kraju

Ptaszyński o zakazie handlu: nie jest narzędziem do uratowania segmentu małych i średnich sklepówTVN24 BiS
wideo 2/5

W najbliższych dniach możemy mieć problemy ze zrobieniem większych zakupów. Niedziela 10 listopada będzie objęta zakazem handlu. Ponadto, większość sklepów będzie nieczynna także w poniedziałek.

Niedziela

Najbliższa niedziela (10 listopada) jest objęta zakazem handlu na mocy przepisów, które obowiązującą od 1 marca 2018 roku.

Na ich podstawie w 2019 roku handel w niedziele jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Do końca roku zostały zaledwie cztery handlowe niedziele: 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia oraz 29 grudnia.

Święto

Z kolei dzień później, 11 listopada, jest obchodzone Narodowe Święto Niepodległości. Również tego dnia większe sklepy będą zamknięte. Tak jak w przypadku niedzielnego zakazu wyjątek dotyczy m.in. mniejszych sklepów, w których za kasą stanie właściciel, stacji paliw, cukierni, piekarni czy kwiaciarni.

Zakupów nie zrobimy więc w Biedronce, Lidlu, Auchan, Dino czy Kauflandzie.

Z kolei przedstawiciele Żabki zwrócili uwagę, że w Święto Niepodległości "obowiązywać będą takie same zasady działalności, jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu. Franczyzobiorcy sklepów Żabka mogą więc skorzystać z dopuszczonych przez ustawę wyłączeń".

"Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych placówkach" - wyjaśniono w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl.

Podobnie jest w przypadku mniejszych sklepów prowadzonych przez franczyzobiorców sieci należących do Carrefoura. "Sklepy Express oraz Globi pracują według indywidualnie ustalonych godzin" - poinformowano na stronie internetowej.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock