TVN24 Biznes | Z kraju

Lewica proponuje nowe święto państwowe

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Robert Biedroń:  postulat, aby 2 maja stał się nowym świętem państwowym "Dniem Europy"
TVN24Robert Biedroń: postulat, aby 2 maja stał się nowym świętem państwowym "Dniem Europy"

Lewica proponuje ustanowienie nowego święta w Polsce - "Dnia Europy". Miałoby ono być obchodzone 2 maja i być dniem wolnym od pracy. - 2 maja obudziliśmy się w Unii Europejskiej, to był dzień, który zapoczątkował naszą drogę ku wielkiej wspólnocie - mówił podczas sobotniej konwencji europoseł Robert Biedroń.

Robert Biedroń podczas sobotniej konwencji programowej Lewicy przedstawił postulat dotyczący ustanowienia nowego święta w Polsce. - (...) to postulat dotyczący nie tylko wartości, ale dotyczący tego, co wszyscy nosimy w sercu, czemu oddaliśmy wiele lat naszych marzeń, naszych pragnień, naszych aspiracji - to święto Europy w Polsce - mówił europoseł. 

Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami. Było to największe w historii rozszerzenie UE.

- 1 maja jest ważnym świętem ludzi pracy (…), 3 maja to wielkie święto Konstytucji RP, niech 2 maja stanie się dniem wolnym od pracy, dniem, który w Polsce ma niezwykle mocną także symboliczną wagę. Drugiego maja obudziliśmy się w Unii Europejskiej, to był dzień, który zapoczątkował naszą drogę ku wielkiej wspólnocie. Niech 2 maja stanie się wielkim świętem obok 1 maja, 3 maja, wielkim świętem Europy w Polsce - podkreślił Biedroń.

2 maja - Dzień Flagi

Przypomnijmy, że już teraz 2 maja obchodzimy Dzień Flagi, który nie jest jednak dniem wolnym od pracy.

Czytaj także: Dni wolne od pracy – ile ich będzie w 2022 roku? Kiedy zaplanować urlop?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować postawy patriotyczne.

Dzień Flagi ustanowiony został w samym środku tak zwanej majówki – pomiędzy Świętem Pracy oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Przypada więc 2 maja. Tego samego dnia przypada również drugie święto – Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Przede wszystkim chodziło o wykorzystanie dnia pomiędzy dwoma innymi świętami 1 i 3 maja, a także promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii. Symboliczne znaczenie miał również fakt, że właśnie 2 maja 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na Reichstagu w zrujnowanym Berlinie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości