Tysiące postępowań przeciwko firmom i gigantyczna kwota zabezpieczeń

Z kraju

Jest wniosek o nową komisję śledczą. Ma zająć się wyłudzeniami VAT-uTVN24 BiS
wideo 2/4

Łącznie prokuratury regionalne i okręgowe prowadzą obecnie cztery tysiące dużych postępowań gospodarczych - poinformował w czwartek prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Wysokość zabezpieczeń majątkowych to kwota miliarda złotych - dodał.

- Jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze, prowadzone w pionie do zwalczania przestępczości finansowo-gospodarczej i księgowej, łącznie w tej chwili w prokuraturach regionalnych i okręgowych jest prowadzone ponad 4 tysiące dużych postępowań gospodarczych - powiedział Święczkowski. Dodał, że wysokość zabezpieczeń majątkowych - według danych Komendy Głównej Policji - to kwota 1 mld złotych.

Konfiskata rozszerzona

- Nowa instytucja, czyli tzw. konfiskata rozszerzona, na dziś została zastosowana w ponad 100 przypadkach i łącznie kwota tej konfiskaty dotyczy już sumy ponad 100 milionów złotych - podał szef Prokuratury Krajowej. Przypomniał, że w środę, na polecenie prokuratury regionalnej w Katowicach, zatrzymano 3 osoby. - W tej sprawie kwota wyłudzeń podatku VAT sięga 110 milionów złotych - poinformował Święczkowski. Według niego w postępowaniu tym udało się już zabezpieczyć ponad 2 mln złotych na poczet przyszłych kar lub grzywien.

Odniósł się też postępowania prowadzonego przez prokuraturę regionalną w Lublinie we współpracy z CBŚP. - Dotyczy wyłudzeń ponad 12 milionów złotych kredytów z banku PKO w Przysusze - m.in. wczoraj został zatrzymany były dyrektor banku - powiedział Święczkowski.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24