TVN24 Biznes | Z kraju

Światowy indeks cen żywności na nowym 10-letnim szczycie. "To nie koniec wzrostu"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, Reuters
Henryk Kowalczyk o inflacji i wzroście wynagrodzeń
Henryk Kowalczyk o inflacji i wzroście wynagrodzeń

Indeks cen żywności na świecie w październiku wzrósł do 133,2 punktu ze 129,2 punktu we wrześniu i jest na poziomie najwyższym od lipca 2011 roku - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO). To trzeci miesiąc z rzędu wzrostów.

"Ostatni wzrost miesiąc do miesiąca wynikał przede wszystkim z utrzymującego się wzrostu światowych cen olejów roślinnych i zbóż" - napisano. W październiku 2020 roku indeks był na poziomie 101,4 pkt.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN 24 GO >>>

Światowy indeks cen żywności w październiku 2021 r.

"Ograniczona dostępność na rynkach światowych z powodu zmniejszonych zbiorów u głównych eksporterów, zwłaszcza Kanady, Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, nadal wywiera presję na wzrost cen" - napisał FAO o cenach pszenicy. Światowe ceny oleju roślinnego wzrosły w ciągu miesiąca o 9,6 proc. osiągając rekordowy poziom, wspierany przez dalsze wzrosty cen oleju palmowego, ponieważ niedobory siły roboczej w Malezji nadal hamują produkcję - podała organizacja.

Światowe ceny cukru spadły natomiast o 1,8 proc. w październiku, po serii sześciu miesięcznych wzrostów. FAO obniżyło także swoją prognozę globalnej produkcji zbóż w 2021 r. do 2,793 mld ton z 2800 mld szacowanych miesiąc temu

Ceny żywności - prognozy analityków

"Październik przyniósł kolejny wzrost indeksu światowych cen żywności #FAO. Do rekordu z lutego 2011 r. brakuje już tylko 3 proc. A to nie koniec wzrostu cen..." - skomentował na Twitterze ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Olipra.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości