Resort: Od 500 zł na dziecko nie będzie trzeba płacić podatku

Z kraju

ShutterstockMinisterstwo zapewnia, że program nie będzie opodatkowany

Świadczenia z programu Rodzina 500 plus nie będą opodatkowane - poinformowało dziś w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Nigdy nie było planów, aby kwota świadczenia wychowawczego – 500 zł – była opodatkowana. W projekcie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie ma takiego zapisu" - czytamy w komunikacie.

"Projekt wyraźnie stanowi w art. 32, że jest to kwota wolna od podatku. Rodzice nie będą musieli odprowadzać podatku od świadczenia wychowawczego. To kwota bezpośrednio dla rodziny" - wskazuje resort w dalszej części oświadczenia.

Zamieszanie po słowach ministra

Jeszcze niedawno szef Komitetu Stałego Radu Ministrów Henryk Kowalczyk sugerował, że od 500 zł będzie trzeba płacić podatek.

- Na razie jest tak, że ten dochód, który byłby ewentualny z uzyskania tego zasiłku 500+ na dziecko jest wliczany do dochodów. Będą stosowane przepisy powszechne - zaznaczył Kowalczyk w środę podczas rozmowy z dziennikarzami na sejmowym korytarzu.

Podkreślał, że projekt programu trafił już do konsultacji społecznych, a po tych rozmowach może ulec zmianie.

Kiedy?

Także inni politycy PiS w odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące projektu, tłumaczyli do tej pory, że wciąż trwają konsultacje, a ostateczny kształt sztandarowego projektu wciąż nie jest znany.

Nie wiadomo też, kiedy dokładnie program wejdzie w życie. Wicepremier Mateusz Morawiecki mówił w czwartek w TVN24 o II kwartale 2016 r.

10.12.2015 | 500 plus czy 500 minus? Zasiłek na dziecko będzie wliczany do dochodu i opodatkowany?Fakty TVN

Autor: ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock