Seria popularnego leku na katar wycofana ze sprzedaży

Z kraju

E-zwolnienia. Co zmieni się dla pacjenta? (arch. 2018)tvn24
wideo 2/2

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej serii aerozolu do nosa Sudafed XyloSpray Ha. Lek jest stosowany przy nadmiernym przekrwieniu błony śluzowej, występującym przy przeziębieniu, grypie, katarze siennym oraz w alergicznym nieżycie nosa.

Powodem wycofania serii leku są możliwe zanieczyszczenia. "Decyzja o wycofaniu z obrotu przedmiotowego produktu leczniczego została podjęta w związku z faktem, iż nie można wykluczyć niespełnienia wymagań jakościowych produktu w zakresie sterylności" - czytamy w komunikacie GIF.

O dobrowolnym wycofaniu produktu poinformował przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego - spółka Johnson & Johnson Poland.

Chodzi o aerozol do nosa Sudafed XyloSpray Ha, 1mg/ml x 10 ml:

- seria: F143280A, data ważności: 30.09.2020.

ZOBACZ DECYZJĘ GIF

Leki wycofywane z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informował wcześniej, że w sytuacji, gdy jakiś parametr odbiega od normy, producent zazwyczaj występuje z wnioskiem o wstrzymanie lub wycofanie leku z obrotu. Dzieje się tak, choć na takim etapie nie ma twardych dowodów na to, że lek faktycznie może szkodzić zdrowiu lub życiu ludzi czy zwierząt. Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości. Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii leków z obrotu.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock