E-administracja dostępna 24 godziny na jednym portalu. Minister po rozmowie z premier

Anna Streżyńska o planach resortu cyfryzacji
Anna Streżyńska o planach resortu cyfryzacji
tvn24
tvn24Anna Streżyńska o planach resortu cyfryzacji

Główne zadania ministerstwa cyfryzacji to m.in. koordynacja zarządzania rządowego IT, cyberbezpieczeństwo, większa dostępność usług dla obywatela - mówiła w środę minister cyfryzacji Anna Streżyńska po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. Streżyńska zapowiedziała, że wszystkie e-usługi już wkrótce będą dostępne online przez 24 godziny na portalu gov.pl

Premier zainaugurowała przegląd resortów 18 stycznia. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

Priorytety resortu

- Najważniejsze zadanie to zarządzenie państwowymi systemami informatycznymi. To obszar bardzo ważny dlatego, że po pierwsze działania w tym zakresie wspierają sam sektor IT, a także wspierają w ogóle gospodarczy rozwój kraju i rozwój sprawności państwa jako takiego. Sprawna e-administracja jest źródłem oszczędności dla państwa i obywateli - powiedziała na konferencji prasowej Streżyńska. Jak wskazała, kolejnym ważnym obszarem działania resortu cyfryzacji jest cyberbezpieczeństwo. - Odpowiadamy za cały wymiar cywilny cyberbezpieczeństwa, gospodarczy i taki obywatelski, gdzie kwestie incydentów w sieci zmierzających do naruszenia interesów ekonomicznych czy naruszeń dóbr osobistych, również dóbr osób małoletnich, to wszystko znajduje się w naszym zakresie - podkreśliła Streżyńska. Zaznaczyła, że najważniejsza kwestia, na której koncentruje się resort cyfryzacji, to również rozwój dostępności e-usług administracji dla obywateli. Zapowiedziała, że wszystkie e-usługi już wkrótce będą dostępne online przez 24 godziny na portalu gov.pl.

Szerokopasmowy internet

Ponad 3 mld zł zostaną zainwestowane w likwidację "białych plam" dotyczących możliwości korzystania z szerokopasmowego internetu w Polsce - poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

- Ponad 83 proc. gospodarstw domowych objętych naszą inicjatywą znajduje się w małych miejscowościach, o liczbie ludności poniżej 5 tys. mieszkańców. Ponad 50 proc. tych gospodarstw znajduje się w miejscowościach poniżej 500 mieszkańców, w których do tej pory nie było bezprzewodowego internetu - poinformowała Streżyńska. Przypomniała, że termin składania wniosków o dofinansowanie mija 3 lutego.

Inwestycje w szerokopasmowyo internet zostaną dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Według Streżyńskiej, inwestycje te są ściśle związane z tworzeniem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która będzie obejmowała wszystkie polskie szkoły i zapewniała w nich cyberbezpieczeństwo.

- Sieć będzie zapewniała dostęp do zaawansowanych materiałów edukacyjnych, e-podręczników, e-dzienniczka i tym podobnych produktów. Już w tym roku zainwestowaliśmy 124 mln zł w edukację dzieci na obszarach wiejskich w zakresie kodowania. Będzie to kontynuowane. Dodała, że dotyczy to również dokształcania nauczycieli i trenerów.

Spotkania premier z ministrami

W ramach przeglądu ministerstw premier spotkała się wcześniej z szefami resortów: obrony narodowej Antonim Macierewiczem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, zdrowia Konstantym Radziwiłłem, sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. W zeszłym tygodniu szefowa rządu odbyła rozmowę z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim, z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, który zajmuje się także kwestiami spółek skarbu państwa. Odbyło się także spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, minister edukacji Anną Zalewską, ministrem sportu Witoldem Bańką oraz z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości