Silosowość. To dlatego Polska nie jest Doliną Krzemową

Z kraju

ShutterstockStreżyńska wskazała, że jeśli chodzi o cyfryzację energetyki to jej zdaniem koniecznie jest powołanie stałej grupy roboczej, z udziałem przedstawiciel rynku

Największą barierą dla innowacyjności jest silosowość zarządzania innowacją – powiedziała w poniedziałek podczas VIII Forum Gospodarczego TIME, poświęconego praktycznym aspektom innowacyjności w gospodarce, minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

- Silosowość zarządzania innowacyjnością. To jest największa bariera, z którą również my, wchodząc do rządu, musieliśmy się zmierzyć i zacząć pracować w środowisku, w którym o cyfryzacji poszczególnych sektorów decydują zarządzający konkretnymi resortami bez jakiejkolwiek spójności pomiędzy poszczególnymi działami administracji i gospodarki - podkreśliła szefowa resortu cyfryzacji. Jak wskazała, konsekwencją tego jest np. niedostateczne wykorzystanie zbudowanych sieci szerokopasmowych. - Systemowym przykładem jest niemożność wykorzystania sieci szerokopasmowych do cyfryzacji energetyki - oceniła.

Brak kompetencji

Streżyńska wskazała, że jeśli chodzi o cyfryzację energetyki to jej zdaniem koniecznie jest powołanie stałej grupy roboczej, z udziałem przedstawiciel rynku. Celem tej grupy miałoby być opracowanie powiązania planu reformy sektora energetycznego z rozwojem ICT. Dodała, że barierą cyfryzacji i innowacyjności jest deficyt kompetencji. - Konieczne jest wprowadzenie do szkół nowoczesnej edukacji i już podjęliśmy w tym kierunku kroki dotyczące wprowadzenia programowania do szkół przez pierwsze 12 lat edukacji - mówiła Streżyńska. Kolejnym elementem jest – jak wskazała – wprowadzenie inteligentnych specjalizacji i likwidacja resortowej struktury zarządzania państwem, tym innowacyjnością i cyfryzacją. Poinformowała, że zaprosiła do współpracy "szersze gremium zarówno biznesu jak i nauki", aby w ramach niewielkiego zespołu zrealizować kilka projektów dot. cyfryzacji. Zapowiedziała także wieloletni rządowy program, który miałby wspierać przygotowanie różnych specjalistów IT. VIII Forum Gospodarcze TIME zostało zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji w Warszawie. Patronat honorowy nad imprezą objęły ministerstwa; Cyfryzacji, Energii i Rozwoju. A także Urząd Komunikacji Elektronicznej i Urząd Regulacji Energetyki.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock