Straty przez suszę szacowane na 550 mln zł. Kopacz obiecuje pomoc rolnikom

Z kraju

ShutterstockRolnicy dostaną pomoc - zapowiedziała Ewa Kopacz

Straty wyrządzone przez suszę, która wystąpiła na ok. 800 tys. ha minister rolnictwa Marek Sawicki oszacował w środę na ok. 550 mln zł. Premier Ewa Kopacz obiecała udzielenie rolnikom kompleksowej pomocy; nie planuje jednak wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Działania rządzącej koalicji w sprawie suszy skrytykowała natomiast kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera - Beata Szydło. W jej ocenie rząd stracił panowanie nad sytuacją i pozostawił polską wieś bez wsparcia, a rolnikom są składane tylko puste obietnice.

Będzie pomoc

Jak najszybsze udzielenie pomocy zmagającym się z suszą rolnikom na środowej konferencji prasowej zapowiedziała premier Ewa Kopacz. Według jej deklaracji mieliby ją otrzymać zarówno rolnicy uprawiający rośliny jak i hodowcy bydła. - Jeśli mówimy dziś o tym, że ta susza spowoduje, że będziemy mieli zdecydowanie mniejsze uprawy, ale też będziemy mieli zdecydowanie mniejszą ilość bydła hodowlanego, to program i pomysł na wsparcie musi być kompleksową pomocą. Tej kompleksowej pomocy będziemy udzielać - zapowiedziała premier. Kopacz dodała jednak, że może to nastąpić dopiero po dokładnym oszacowaniu skali i skutków suszy. - Wiem, że już teraz działa ok. 800 komisji, które szacują te straty. (...) Po ich oszacowaniu będziemy niewątpliwie zastanawiali się, jakiego rzędu pieniądze muszą trafić do rolników i w jakiej formie. Chcemy to zrobić jak najszybciej - podkreśliła Kopacz.

Ogromne straty, ale klęski nie ma

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki na środowej konferencji prasowej szacował, że susza dotknęła ok. 800 tys. hektarów, a straty przez nią wyrządzone określił na ok. 550 mln zł. Zaznaczył również, że oprócz wcześniej dotkniętych suszą zbóż rzepaku, obecnie poszkodowane są również uprawy kukurydzy i roślin pastewnych, w tym warzywa.

Sawicki zapowiedział, że po dokładnym oszacowaniu strat wynikających z suszy na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się możliwościami skali pomocy państwa w tym zakresie. Zaznaczył też, że mimo dość ciężkiej sytuacji, nie ma jeszcze potrzeby wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. - Nie ma obecnie takiej sytuacji w Polsce, że w jakimkolwiek sklepie brakuje żywności. Nie ma także problemów z dowożeniem wody. Stan klęski żywiołowej nie zwiększa budżetu na pomoc finansową w związku z suszą i nie wpływa na kształt tego programu - argumentował. Premier Kopacz zaznaczyła, że nie rozważała możliwości wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Jak wyjaśniła, stan klęski żywiołowej "jest jak gdyby tylko formalnym otwarciem ścieżki do tego, aby wszystkie instytucje państwowe mogły skutki tejże sytuacji łatwiej niwelować". O wprowadzenie stanu klęski żywiołowej apelował w środę prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR) Władysław Serafin. Według niego wprowadzenie takiego stanu pozwoliłoby rządowi uruchomić rezerwy przewidziane w takim przypadku; wprowadzenie takiego stanu zakłada również wprowadzenie do akcji oddziałów militarnych. Serafin apelował o uruchomienie jedynie środków finansowych.

Piechociński: susza mogłaby opóźnić wybory o sześć miesięcy. CZYTAJ WIĘCEJ

"Rolnicy nie mają konkretów"

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera, Beata Szydło, która w środę odwiedziła rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Dziki Bór pod Sierpcem (Mazowieckie), podkreśliła: "Czas na to, żeby wreszcie przestać mówić, a trzeba zabrać się do pracy. I to jest apel do polskiego rządu i polskiego premiera. Dzisiaj trzeba politykom PO i PSL, którzy pozostawili polską wieś bez jakiegokolwiek wsparcia przez ostatnie osiem lat rządów, przypominać, co można zrobić i jak należy to robić. Słowa 'nie da się', 'nie można' powinny zniknąć z języka polityki". Oceniła jednocześnie, że obecnie "rolnicy nie mają żadnych konkretów, nie wiedzą, co się stanie, nie wiedzą, jaka będzie dla nich oferta, jak planować swoją przyszłość i rozwój swoich gospodarstw". Szydło apelowała do rządu o jak najszybsze uruchomienie pomocy dla rolników oraz zapowiedziała, że jeśli PiS wygra październikowe wybory parlamentarne, rolnictwo będzie jednym z priorytetów jej rządu.

Susza w Polsce nie ustępuje. Co podrożeje?

Susza w Polsce nie ustępuje. Co podrożeje?TVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock