Strajk pilotów Ryanair. Odwołane loty tysięcy pasażerów

Z kraju

Co przysługuje pasażerom w czasie strajku pracowników linii lotniczych?
wideo 2/4

Piloci Ryanair strajkują. W efekcie odwołano loty między Irlandią a Wielką Brytanią. Dotknęło to 4 tysięcy pasażerów - podaje BBC.

Dzisiejszy strajk pilotów tanich linii lotniczych to drugi z trzech 24-godzinnych protestów z udziałem pilotów zatrudnionych bezpośrednio w Ryanair.

Strajk w Irlandii

Związek zawodowy pilotów poinformował, że rozmowy prowadzone między władzami linii a stroną pracowniczą nie doprowadziły do żadnych "istotnych zmian", dlatego protest odbywa się zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami. Ryanair poinformował, że w skutek protestu odwołanych zostało 24 lotów do i z Irlandii. Według informacji BBC dotknie to 4 tysięcy pasażerów. Według zapowiedzi firmy w przypadku kolejnego, trzeciego strajku, do którego ma dość w najbliższy wtorek (24 lipca) odwołanych zostanie kolejnych 16 lotów. Strajkujący piloci linii Ryanair domagają się poprawy warunków pracy o płacy. Spór z władzami linii trwa od grudnia zeszłego roku. Piloci chcą takiego uregulowania kwestii umów, aby były one zawierane na podstawie prawa lokalnego, a nie prawa irlandzkiego oraz żeby wszystkim oferowano takie same warunki, bez względu na to, czy są zatrudnieni bezpośrednio, czy wynajęci za pośrednictwem firmy zewnętrznej. Wysuwane są też żądania płacowe. Ryanair twierdzi, że warunki, jakie zapewnia swoim pracownikom, są konkurencyjne i często lepsze od tych, które oferują jego rywale, a żądania związków są "bezprzedmiotowe".

Strajk w Europie

Do kolejnych i szerszych akcji strajkowych ma dojść 25 i 26 lipca, kiedy to włączy się do nich personel kabinowy w Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Jak ogłosił już Ryanair w skutek protestu odwoła 600 lotów w Europie. Anulowane połączenia dotkną w sumie 100 tys. pasażerów. Chodzi o loty do Hiszpanii, Portugalii i Belgii oraz z tych krajów.

ZOBACZ LISTĘ ODWOŁANYCH LOTÓW DO I Z POLSKI

Protesty zapowiadali również pracownicy z Włoch, ale - jak podała firma - w tym kraju loty mają odbywać się zgodnie z planem. Klientom, których loty zostały odwołane, Ryanair zaoferował skorzystanie z innego połączenia w ciągu siedmiu dni przed lub po 25-26 lipca. Klienci będą mogli również otrzymać pełen zwrot ceny biletów. Ryanair lata w 37 krajach. W zeszłym roku przewiózł 130 milionów pasażerów. Przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem zapobiegł fali strajków, postanawiając uznać związki zawodowe, po raz pierwszy w swej 32-letniej historii.

Autor: msz / Źródło: BBC, Sky News