Za rok kredyty mają być droższe. Sprawdzamy, o ile wzrosną raty

Z kraju

Bartosz Wyżykowski o wzroście rat kredytówTVN24 BiS
wideo 2/4

Podwyżka rat kredytowych i wyższe oprocentowanie lokat? Do takich zmian dojdzie już w ciągu kilkunastu miesięcy – wynika z najnowszych danych rynkowych, które przeanalizowała firma Open Finance.

W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o utrzymaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych. Tym samym referencyjna stopa procentowa pozostanie na historycznie niskim poziomie 1,50 proc.

Comiesięczne decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy obawiają się wyższych rat w przypadku podniesienia poziomu stóp procentowych, a oszczędzający liczą na korzystniejsze oprocentowanie depozytów w takim przypadku.

Zdaniem Bartosza Turka, analityka Open Finance, Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie nie zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych. Jak zauważa, z najświeższych prognoz rynkowych wynika, że stopy procentowe zmienią się najprawdopodobniej dopiero za ok. 12 miesięcy.

Za rok wyższa rata

Oczekiwania graczy rynkowych najłatwiej odczytywać na podstawie kontraktów terminowych na stopę procentową.

"8 listopada tego roku kontrakty za 9 miesięcy wyceniały WIBOR 3M na 1,89 proc., a więc wyżej niż bieżącą wartość tego wskaźnika (1,73 proc.), co może sugerować podwyżkę raty o około 28 złotych miesięcznie" - zauważa Bartosz Turek.

Później koszt pieniądza zacznie jeszcze wyraźniej rosnąć. "W horyzoncie 15-miesięcznym kontrakt na WIBOR 3M notowany jest na poziomie prawie 2,1 proc., a w horyzoncie 21-miesięcznym już 2,3 proc." - zauważa analityk. W praktyce oznacza to, że rata modelowego kredytu (30-letni dług w kwocie 300 tys. zł) w perspektywie roku może wzrosnąć o około 40-50 złotych, a za dwa lata może być o około 100-110 złotych wyższa niż dziś.

Notowania stóp procentowych i ich wpływ na raty nowo zaciąganych kredytów (zadłużenie na 30 lat i 300 tys. zł)Open Finance

Rata w górę

Oczywiście nie jest też wykluczone, że do podwyżek stóp procentowych może dochodzić szybciej i przezorny kredytobiorca powinien do takiego scenariusza się przygotować. Pojedyncza podwyżka poziomu stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. oznacza wzrost raty o około 45 zł (15 zł na każde 100 tys. zł pożyczone na 30 lat). Przy podwyżkach łącznie o 1 pkt. proc. modelowa rata rośnie więc z poziomu 1500 zł do 1690 zł (o 13 proc.), a przy dwukrotnie mocniejszych podwyżkach do 1882 zł miesięcznie (o 25 proc.). "A co stałoby się, gdyby stopy procentowe wróciły do poziomu z 2012 roku, kiedy podstawowa stopa procentowa była nawet na poziomie 4,75 proc.? Rata pęcznieje do 2135 zł miesięcznie, czyli byłaby o prawie 42 proc. wyższa niż obecnie" - wyjaśnia Bartosz Turek. Jego zdaniem realizacja takiego scenariusza jest dziś mało prawdopodobna. Tak znaczącą podwyżkę mogłyby wymusić przede wszystkim szybko rosnące ceny (inflacja na poziomie 4-5 proc.). Tymczasem w perspektywie roku 2019 prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza wynosi jedynie 10-20 proc. - tak wynika z projekcji inflacji opublikowanej przez NBP w marcu tego roku.

Potencjalne zmiany poziomu rat kredytów mieszkaniowychOpen Finance

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl