Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. "Nastawimy budzik na posiedzenie marcowe"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekonomista Marek Zuber o styczniowej decyzji o braku zmian wysokości stóp procentowych
Ekonomista Marek Zuber o styczniowej decyzji o braku zmian wysokości stóp procentowychTVN24
wideo 2/8
TVN24Ekonomista Marek Zuber o styczniowej decyzji o braku zmian wysokości stóp procentowych

Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - przekazano w środowym komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 procent. "Nastawimy budzik na posiedzenie marcowe. Tam mogą być niespodzianki" - napisali na Twitterze ekonomiści mBanku.

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Wynoszą one:

- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej,

- stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej,

- stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej,

- stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej,

- stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego odbędzie się w czwartek. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15.00.

Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku, w związku z rosnącą inflacją, rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa była podnoszona 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Rada w październiku ubiegłego roku - później również w listopadzie i grudniu - zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, nie licząc sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego.

Stopy procentowe PAP

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,5 proc., licząc rok do roku. Inflacja utrzymuje się zatem na poziomach niewidzianych od 1997 roku, czyli od 25 lat. Wstępne dane o inflacji w grudniu 2022 roku poznamy w czwartek.

Komentarze ekonomistów

"Stopy procentowe NBP pozostawione bez zmian. Główna stopa nadal wynosi 6,75 proc. W lutym będzie to samo. W marcu chwila zastanowienia nad nową projekcją NBP, ale też raczej stopy bez zmian, już na dobre" - napisał w komentarzu główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.

"Stopy NBP bez zmian: 6,75 proc. Nastawimy budzik na posiedzenie marcowe. Tam mogą być niespodzianki" - pisali natomiast ekonomiści mBanku.

"Bez zaskoczenia. Stopy NBP bez zmian (główna: 6,75 proc.). Grudzień prawdopodobnie przyniósł drugi miesiąc z rzędu spadek inflacji, ale szczyt wciąż przed nami. Do marcowej projekcji NBP ryzyko zmian stóp marginalne. Obecnie nie widzimy przestrzeni do obniżek stóp proc. w tym roku" - komentowali natomiast ekonomiści banku ING.

Zuber: zawsze jest element niepewności

Na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber zwrócił uwagę, że od kilku miesięcy "słyszymy, że prawdopodobieństwo podwyższania stóp jest niewielkie". - Mówię o tym, co słyszymy na konferencjach Adama Glapińskiego, o tym, co mówi większość Rady (Polityki Pieniężnej - red.) (..), ale z drugiej strony pamiętam sytuację sprzed kilku, kilkunastu miesięcy, gdy Adam Glapiński powiedział: "zaskoczyliśmy rynek, bo to było naszym celem". Zawsze jest element niepewności, czy to, co było powiedziane miesiąc czy dwa miesiące temu, będzie miało potwierdzenie dzisiaj, w tej rzeczywistości, którą mamy - powiedział.

Ekonomista Marek Zuber o styczniowej decyzji o braku zmian wysokości stóp procentowych
Ekonomista Marek Zuber o styczniowej decyzji o braku zmian wysokości stóp procentowychTVN24

Ekspert podkreślił, iż "konsekwencją jest, że systematycznie spada oczekiwanie na kolejne podwyżki stóp procentowych". - To powoduje spadek wartości WIBOR-u, w ostatnich tygodniach było to widoczne. Oprocentowanie kredytów jest relatywnie mniejsze niż było jeszcze miesiąc, 1,5 miesiąca temu. Ten wyższy od stopy referencyjnej WIBOR (..) był na takim poziomie, bo oczekiwano podwyżek stóp. Jeżeli prawdopodobieństwo tych podwyżek spada, (..) to zmniejsza się dystans między WIBOR-em a stopą referencyjną, którą widzimy dzisiaj - tłumaczył Zuber.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz/Shutterstock

Pozostałe wiadomości