Dobre informacje dla kredytobiorców. Jest decyzja RPP

Z kraju

Aktualizacja:
Kawecki o zmianach w udzielaniu kredytówTVN24 BiS
wideo 2/5

Stopy pozostaną stabilne do końca 2021 r. - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Główna, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent w skali rocznej - wynika z komunikatu RPP.

Prezes NBP ocenił, że NBP - dzięki dodatnim stopom procentowym - jest przygotowany na zmianę polityki pieniężnej największych banków centralnych.

"Jesteśmy przygotowani do takiej zmiany (polityki monetarnej EBC i Fed - PAP), ponieważ nasze stopy są dodatnie (...) nasza polityka fiskalna jest znakomita. My stosując tę konserwatywną politykę - na co pozwala gospodarka - znajdujemy się w takiej sytuacji, że mamy przestrzeń do oddziaływania w polityce pieniężnej i fiskalnej" - powiedział prezes.

Zgodnie z oczekiwaniami

Wszystkich dwudziestu ankietowanych ekonomistów oczekiwało, że na czerwcowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.

Oczekują oni także, że stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 procent do końca 2019 roku. Już 19 z nich (miesiąc wcześniej 14) przewiduje stabilizację stóp procentowych do końca 2020 roku. Tylko jeden ekonomista spodziewa się podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku - w sumie o 50 punktów bazowych.

Spośród ośrodków, które podały prognozy poza 2020 rok, trzy prognozują stabilizację stóp procentowych do końca 2021 roku (poprzednio dwa), a cztery nie wykluczają braku zmian stóp procentowych do końca 2022 roku. Jeden ośrodek uważa, że kolejnym krokiem RPP - po 2020 roku - mogą być obniżki stóp procentowych.

Stopy procentowe bez zmian

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 procent, lombardowa 2,50 procent, depozytowa 0,50 procent, zaś redyskonta weksli 1,75 procent.

Autor: mb/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock