TVN24 Biznes | Z kraju

Najniższe bezrobocie od ponad trzech dekad. Mniej ludzi bez pracy niż przed pandemią

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/a,s
Źródło:
PAP
Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracy
Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracyTVN24
wideo 2/3
TVN24Dyrektor PIE o wchodzeniu na rynek pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca wyniosła 4,9 procent. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Według danych resortu w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tysiąca bezrobotnych.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. W zależności od województwa kształtowała się w przedziale od 2,7 proc. w województwie wielkopolskim do 7,6 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem czerwca 2021 r. była niższa o 1,1 pkt proc.

-Od ponad trzech dekad nie było tak dobrej sytuacji na rynku pracy. Tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu. W sierpniu 1990 r. było to 4,5 proc. – komentuje minister rodziny Marlena Maląg.

Według wstępnych danych MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. To 30,5 tys. mniej niż przed miesiącem i 173,7 tys. mniej niż przed rokiem. Po raz ostatni w lipcu 1990 r. w rejestrach urzędów pracy zarejestrowanych było mniej bezrobotnych. Wówczas było to 699 tys. osób.

Bezrobocie niższe niż przed pandemią

Szefowa MRiPS zaznacza, że obecny poziom bezrobocia jest na sporo niższym poziomie niż przed początkiem epidemii COVID-19. Jak wskazuje, w rejestrach urzędów pracy jest ponad 100 tys. mniej bezrobotnych niż w lutym 2020 r., czyli przed pandemia. - To spadek o blisko 11 proc. Stopa bezrobocia w tym okresie spadła o 0,6 punktu procentowego – dodaje Maląg. Resort zwraca uwagę, że dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce potwierdza również Eurostat. Z najnowszych danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w maju 2022 roku 2,7 proc. w Polsce wobec 6,1 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w krajach strefy euro. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach (2,5 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/a,s

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości