Obietnice Szydło na sto dni rządów. Mówimy: sprawdzam

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatObietnice Szydło na sto dni rządów

24 lutego mija dokładnie sto dni rządów Beaty Szydło. Premier obiecywała w expose, że w tym okresie rząd PiS zgłosi ustawy dotyczące najważniejszych obietnic wyborczych. Jednak zapowiadana ofensywa legislacyjna nie nabrała jeszcze rozpędu i niewiele projektów udało się do dziś uchwalić. Sprawdzamy, co udało się zrealizować, a czego nie.

Daliśmy radę i damy radę w następnych miesiącach - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło pytana o podsumowanie pierwszych 100 dni jej rządu. Dodała, że będzie informować o wynikach pracy rządu; przedstawiona będzie też ocena stanu resortów, gdy przejmował je rząd PiS.

Premier zaznaczyła, że jeśli miałaby 100 dni rządu podsumować jednym zdaniem, to może powiedzieć: Tak jak szliśmy do wyborów pod hasłem: "Damy radę", to daliśmy radę i damy radę w następnych miesiącach. Dodała, że czas na podsumowania jeszcze przyjdzie. - Nie jest istotne, czy to jest 100, 200 czy 300 dni. Naszym obowiązkiem jest realizować program, który zadeklarowaliśmy, że przeprowadzimy. Umówiliśmy się z wyborcami na cztery lata. Będziemy konsekwentni w tym, co podjęliśmy - mówiła premier na konferencji prasowej w Jaworznie (Śląskie).

- Oczywiście podsumowanie będzie, zaprezentujemy te wszystkie działania, które były podejmowane, ale nie to jest najważniejsze. Najistotniejsze jest to, by realnie działać i wprowadzać zmiany, na które czekają Polacy - zaznaczyła premier.

PRZYPOMINAMY GOSPODARCZE OBIETNICE PREMIER BEATY SZYDŁO:

1. 500 zł na dziecko

Program 500 plus to sztandarowy projekt rządu PiS zapowiadany w kampanii wyborczej. Program przeszedł już przez Sejm i uzyskał podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu.

Program zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROGRAMIE 500 PLUS

Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko? Tłumaczy wiceminister:

Jak wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko? Tłumaczy wiceministerTVN24 BiS

2. Obniżenie wielu emerytalnego

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65. roku życia dla mężczyzn było jedną z głównych obietnic wyborczych szefowej rządu. Jednak wciąż nie wiemy, czy i kiedy zostanie przywrócony poprzedni, niższy wiek emerytalny.

Projekt ustawy w tej sprawie prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie już we wrześniu, ale parlament nie zdążył jeszcze zająć się tą propozycją. O powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego zadecydują posłowie obecnej kadencji, którzy jednak sami przyznają, że nie jest to sprawą szczególnie pilną.

Łączny koszt zmian dla sektora finansów publicznych wprowadzonych projektowaną ustawą miałby bowiem wynieść za lata 2016-2019 około 40 mld zł. To zdecydowanie za dużo dla budżetu państwa przy założeniu, że priorytetem jest program Rodzina 500 plus.

Twardego zobowiązania ze strony rządu nie było. Mateusz Morawiecki o obniżeniu wieku emerytalnego

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówił kilka dni temu, że nie wiadomo, kiedy może zostać przywrócony niższy wiek emerytalny. - Twardego zobowiązania ze strony rządu nie było - mówił Morawiecki.

12 stycznia minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na wprowadzenie w życie prezydenckiego projektu ustawy. - Tego nie ma w projekcie budżetu (...); nie ustalałem tego z prezydentem - powiedział "Faktom TVN" Szałamacha.

Na początku lutego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że przyjęcie w tym roku ustawy obniżającej wiek emerytalny jest realne, a możliwy termin wejścia jej w życie to 1 styczeń 2017 r.

Niższy wiek emerytalny nie w tym roku. "Trzeba zlikwidować kosztowny dziury w systemie":

Niższy wiek emerytalny nie w tym roku. "Trzeba zlikwidować kosztowny dziury w systemie"TVN24BiS /

3. Kwota wolna od podatku

Premier Szydło zapowiadała również w expose podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku. W październiku Trybunał Konstytucyjny ub.r. uznał, że przepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 roku. Przepisy - według TK - nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej od podatku gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Minister Morawiecki mówił w ub. tygodniu w RMF FM, że kwota wolna od podatku powinna być podnoszona stopniowo. - Trzeba ją w mądry sposób fazować - podkreślił. Dodał też, że w br. nie powinna ona być gwałtownie podnoszona. Pytany czy mogłoby to być 5 tys. zł, odpowiedział "może nawet nie 5 tys. zł, może mniej, należy to bardzo dobrze policzyć".

Mateusz Morawiecki o kwocie wolnej od podatku:

Mateusz Morawiecki w RMF FMRMF FM

4. Stawka godzinowa

12 zł brutto - tyle od 1 lipca 2016 roku ma wynosić minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów zleceń i dla samozatrudnionych. Projekt zmian został skierowany w styczniu do konsultacji społecznych.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

5. Bezpłatne leki dla seniorów

Bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia to kolejna z zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło.

Projekt, który został już przyjęty przez rząd i teraz czeka na rozpatrzenie przez Sejm zakłada, że seniorzy będą mieli prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Resort poinformował, że na liście leków znajdą się głównie te stosowane u osób starszych, przede wszystkim środki, które obecnie są na liście 30 proc. i 50 proc. współpłacenia.

6. Nowe podatki

Premier zapowiadała w expose wprowadzenie nowych podatków: bankowego i handlowego. Wpływy z tych danin mają sfinansować program Rodzina 500 plus.

Zgodnie z pierwotną propozycją Ministerstwa Finansów, podatek handlowy miał mieć dwie zasadnicze stawki. Stawka 0,7 proc. miała obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln zł. Stawka 1,3 proc. miała być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł w tym miesiącu. Inne stawki podatku od sprzedaży miały obowiązywać w soboty, niedziele i święta - 1,3 proc. (dla uzyskujących przychód poniżej 300 mln zł miesięcznie) oraz 1,9 proc. (powyżej tego progu). Obecnie projekt przewiduje kwotę wolną od podatku w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie.

Po protestach właścicieli małych i średnich polskich sklepów, minister Henryk Kowalczyk zapowiedział, że podatek za handel w sobotę wyniesie tyle samo jak w dni powszednie. Obiecał zmianę definicji franczyzy i zwiększenie kwoty wolnej od podatku w przypadku wprowadzenia liniowej stawki.

Ministerstwo Finansów musiało wziąć też pod uwagę, że Komisja Europejska zdecydowanie negatywnie wypowiada się o stawce progresywnej. W miniony czwartek minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że nowa wersja projektu ustawy o podatku od handlu będzie gotowa za "7-10 dni". Wprowadzenie podatku ma w 2016 r. przynieść budżetowi 2 mld zł.

Z kolei podatek bankowy wszedł w życie 1 lutego. Nowe prawo przewiduje stawkę podatku 0,44 proc. od wartości aktywów. Zgodnie z ustawą, którą w połowie stycznia podpisał prezydent Andrzej Duda, opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł.

Prezes Deutsche Bank Polska: podatek bankowy będzie szalonym obciążeniem:

Prezes Deutsche Bank Polska: podatek bankowy będzie szalonym obciążeniemTVN24BiS /

7. Bilion złotych na inwestycje

Szydło obiecywała w kampanii bilion złotych na gospodarczy rozwój Polski. W expose podkreślała, że inwestycje w gospodarkę są "jedyną drogą do rozwiązania problemu godziwie opłacanych i stałych miejsc pracy". 16 lutego rząd przyjął "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotowany przez Mateusza Morawieckiego. Jest w nim mowa o nowych kierunkach działań państwa i nowych impulsach, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym. "Plan Morawieckiego" przewiduje ponad bilion złotych na inwestycje w najbliższych latach. Według szacunków prawie połowa środków, bo 480 mld zł wraz z wkładem własnym będzie pochodzić z funduszy unijnych.

Mateusz Morawiecki przedstawia plan gospodarczego rozwoju Polski:

Mateusz Morawiecki przedstawia plan gospodarczego rozwoju PolskiTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24bis, tvn24.pl

Raporty: