Brałeś udział w stłuczce? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

TVN24 Biznes

TVN24 BiSBrałeś udział w stłuczce? Radzimy, co z zrobić w takiej sytuacji

Stłuczka, kolizja, wypadek może zdarzyć się każdemu. Co powinniśmy zrobić, jeżeli jesteśmy uczestnikami lub sprawcami takiego zdarzenia? Czy wezwać policję? Co powinno zawierać oświadczenie? Na wszelkie wątpliwości w rozmowie Pawłem Blajerem odpowiada Marta Rupieta, radca prawny z kancelarii Rupieta Radcy.

Najważniejszym obowiązkiem uczestników wypadku drogowego jest udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w zdarzeniu, jeżeli ktoś został poszkodowany.

Powinniśmy także zapobiec powstaniu większej szkody. Jeżeli stoimy na środku ulicy, należy przetoczyć samochód na bok, żeby nie spowodować spowodowania dalszej szkody, np. poprzez wjechanie innego pojazdu na nas.

Bez policji?

- Każdy uczestnik ruchu powinien doprowadzić do tego, żeby zapobiec większej szkodzie i przede wszystkim udzielić pomocy poszkodowanym - informuje Marta Rupieta, radca prawny z kancelarii Rupieta Radcy.

Kolejny krokiem jest pozyskanie informacji o zakładzie ubezpieczeń, w którym mają wykupioną polisę OC uczestnicy zdarzenia. Jak wyliczała Rupieta, niezbędny jest "numer polisy, data polisy, data ważności, a także upewnić się, czyje są to składki i czy są zapłacone".

Należy pamiętać, że nie w każdym wypadku niezbędnym jest wzywanie policji.

- Jeżeli sprawca przyznaje się do spowodowania wypadku, wówczas nie musimy wzywać policji. Powinniśmy wziąć oświadczenie - stwierdziła Marta Rupieta.

Oświadczenie powinno spełniać jednak pewne wymogi. Oprócz imienia i nazwiska kierowcy, ewentualnie właściciela samochodu, powinno zawierać markę pojazdu, datę oraz miejsce zdarzenia, opis przebiegu i jednoznaczne stwierdzenie, kto ponosi odpowiedzialność za spowodowanie kolizji. Niezbędny jest również podpis sprawcy pod oświadczeniem.

Zdjęcia i filmiki

Oprócz powiadomienia zakładu ubezpieczeń powinniśmy również zebrać informacje o świadkach. Pomocne mogą okazać się także zdjęcia z miejsca zdarzenia - Sugeruję zrobienie także jak największej ilości zdjęć i filmików na miejscu zdarzenia - radzi Rupieta.

Ponadto, przy dużych kolizjach warto jednak skontaktować się z ubezpieczycielem, z którym współpracujemy. Niektóre zakłady w takich wypadkach wysyłają na miejsce biegłego rzeczoznawcę, który sporządzi protokół.

Jak tłumaczy Rupieta, policję wzywamy "jeżeli jest wątpliwość, kto jest winny kolizji oraz kiedy mamy ofiarę wypadku".

Ponadto, policja jest niezbędna, gdy: nie można ustalić sprawcy; kierowca może być nietrzeźwy lub po środkach odurzających; sprawca uciekł lub próbuje uciec; dokumenty kierowcy straciły ważność lub auto jest niesprawne.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ