Z kraju

Wyższy VAT przez kolejny rok. Jest podpis prezydenta

Z kraju

Premier Morawiecki o obniżeniu stawki CIT i ZUS dla małych firmtvn24
wideo 2/4

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zakładającą wydłużenie obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 i 8 procent - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

Ponadto na niezmienionym poziomie pozostaną stawki: zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników w wysokości 7 procent oraz ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych w wysokości 4 procent.

Podwyższone stawki będą obowiązywać tak długo, jak długo będą tego wymagać dwa warunki relacji długu do Produktu Krajowego Brutto.

Pierwszy z tych warunków zakłada, że dług publiczny pomniejszony o wartość gotówki, jaką resort ma na swoich rachunkach, będzie się utrzymywał powyżej 43 procent PKB. Drugi warunek zakłada, że różnica między deficytem sektora finansów publicznych a celem, do którego Polska zobowiązała się zmierzać, będzie większa niż 6 procent PKB.

"Podstawowe źródło dochodów"

Wiceminister finansów Filip Świtała przedstawiając w listopadzie w Sejmie projekt zmiany ustawy o VAT, stwierdził, że wskaźniki przyjęte przez Ministerstwo Finansów, które pozwoliłyby na obniżenie stawek VAT do 22 i 7 procent, możliwe będą do osiągnięcia najprawdopodobniej w 2019 roku. Co oznaczałoby, że obniżka stawek nastąpi w roku 2020.

- Należy jednak pamiętać, że podatek VAT jest podstawowym źródłem dochodów budżetowych i na ten moment, działając racjonalnie odpowiedzialnie i jednocześnie nie ograniczając wydatków uzasadnionych społecznie, musimy utrzymać dotychczasowy poziom stawek VAT, czemu służy składany projekt - tłumaczył wiceminister.

Przeciwne utrzymaniu stawek VAT na obecnym poziomie były kluby opozycyjne.

Stawki 23 i 8 procent zostały wprowadzone od 2011 roku decyzją rządu PO-PSL. Obniżka stawek VAT była jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock