Stanowisko Rady Przedsiębiorczości w sprawie zatrzymania Macieja Wituckiego

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Akcja CBA, wśród zatrzymanych Misiak i  Witucki. Rzecznik szczecińskiej prokuratury komentuje
Akcja CBA, wśród zatrzymanych Misiak i Witucki. Rzecznik szczecińskiej prokuratury komentujeTVN24
wideo 2/4
TVN24Akcja CBA, wśród zatrzymanych Misiak i Witucki. Rzecznik szczecińskiej prokuratury komentuje

"Rada Przedsiębiorczości z oburzeniem reaguje na zatrzymanie Macieja Wituckiego, menedżera i przedsiębiorcy, wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego oraz Prezydenta Konfederacji Lewiatan" - czytamy w oświadczeniu Rady. "Protestujemy przeciwko nadużywaniu przez organy ścigania dotkliwych środków bez wystarczającego uzasadnienia" - dodano.

"Okoliczności zatrzymania są skandaliczne. Maciej Witucki został w spektakularny sposób zatrzymany w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego, a także w dniu otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem jest Konfederacja Lewiatan" - napisano w stanowisku.

"Sposób postępowania organów ścigania narusza podstawowe standardy państwa prawa. Takie praktyki powodują nie tylko poważne szkody w życiu zatrzymanych, ale podkopują też zaufanie do instytucji państwa. Atmosfera zastraszania i podejrzliwości kreowana wokół osoby publicznej, która jest od dawna do dyspozycji organów, w żadnej mierze nie służy dobru śledztwa. Szczególne zaniepokojenie przedsiębiorców budzi fakt, że w stosunku do Macieja Wituckiego, który dał się poznać jako nieustępliwy recenzent działań rządu, zostały zastosowane środki noszące wręcz znamiona represji" - dodano.

Jak wskazano, "nie przesądzając o winie zatrzymanego, apelujemy do prokuratury i organów ścigania o umiar w stosowaniu dotkliwych środków, które naruszają godność osób objętych postępowaniem. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takich praktyk, a przede wszystkim oczekujemy respektowania podstawowych zasad i wolności obowiązujących w społeczeństwach demokratycznych". 

Pod oświadczeniem podpisali się: Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Marek Kowalski (Federacja Przedsiębiorców Polskich), Janusz Dziurzyński (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL), Henryka Bochniarz (Konfederacja Lewiatan), Wojciech Kostrzewa (Polska Rada Biznesu), Rafał Baniak (Pracodawcy RP), Łukasz Bernatowicz (Związek Pracodawców Business Centre Club), Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich) i Jan Gogolewski (Związek Rzemiosła Polskiego).

Stanowisko Rady Przedsiębiorczości ws. zatrzymania Macieja Wituckiego

Rada Przedsiębiorczości to forum współpracy przedstawicieli największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Pierwotnie powołana 17 listopada 2003 r., została reaktywowana 24 marca 2020 r. w celu ratowania polskiej gospodarki zagrożonej pandemią i recesją.

Kim jest Maciej Witucki?

Maciej Witucki pełni funkcję prezydenta organizacji biznesowej Konfederacja Lewiatan od 2019 roku. "Dzięki naszym działaniom, firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej" - czytamy na stronie internetowej organizacji. Ma ona "stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu". Według informacji podanych na stronie organizacji skupia ona ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.

Witucki jest też wiceprzewodniczącym Rady Dialogu Społecznego.

Funkcjonariusze CBA i CBŚP dokonali w środę zatrzymań "w sprawie wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych". Wśród zatrzymanych są były senator Tomasz Misiak i prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości