Wiceminister pracy o 500 zł na dziecko: w piątek projekt ma być już w Senacie

Z kraju

TVN24 BiSStanisław Szwed: zawsze mówiliśmy o drugim i kolejnym dziecku

- Chcemy w czwartek przyjąć projekt ustawy o programie Rodzina 500 plus, aby w piątek trafił do Senatu - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Dodał, że projekt od samego początku mówił o tym, że wsparcie finansowe dotyczy drugiego i kolejnego dziecka w rodzinie.

Wiceminister Stanisław Szwed ocenił w TVN24 Biznes i Świat, że sejmowa debata na temat programu Rodzina 500 plus jest za ostra.

Debata w Sejmie

- Co drugie słowo ze strony opozycji to "oszustwo" i "kłamstwo". To zdumiewa - powiedział Szwed. Dodał, że przecież rząd realizuje program Prawa i Sprawiedliwości, który jest znany, bo partia szła z nim do wyborów. - Wiem, że zaskoczeniem dla opozycji jest to, że realizujemy ten program i tak szybko. Minister Elżbieta Rafalska prosiła o merytoryczną dyskusję, ale takiej dyskusji nie było - przekonywał.

Na które dziecko?

Szwed podkreślił, że w programie PiS nigdy nie było zapisane, że pomoc 500 zł na dziecko otrzymają wszystkie dzieci. - Ja przy tym programie pracowałem i doskonale wiem, jakie były założenia od samego początku. Proszę sprawdzić obietnice, ulotki. Zawsze mówiliśmy o drugim i kolejnym dziecku - mówił Szwed. Dodał, że oczywiście przy stosowaniu pewnych skrótów myślowych czasem pojawiało się stwierdzenie, że będzie to pomoc finansowa na każde dziecko. - Ale to było oszustwo. Od samego początku było wiadomo, że ten program będzie kosztował ponad 20 mld złotych. Te wyliczenia były na drugie i kolejne dziecko i z kryterium dochodowym na pierwsze dziecko - dodał.

W piątek w Senacie?

Gość TVN24 Biznes i Świat zaznaczył, że rządowi zależy na szybkim tempie procedowania nad projektem ustawy. - Chcemy w czwartek ten projekt przyjąć, aby w piątek trafił do Senatu. Chcemy jak najszybciej uruchomić środki dla samorządów, aby samorządy miały ten miesięczny okres przygotowania się - mówił Szwed. Dodał, że 500 zł na dziecko będzie wypłacane od 1 kwietnia. - Nie ma żadnego zagrożenia, że ktoś na straci, jeżeli nawet wniosek złoży trochę później - powiedział.

"500 zł na każde dziecko" w różnych odsłonach. Poseł uzbrojony w tablet przypomina obietnicetvn24

Autor: msz//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: