Wysyp inwestycji. Na Podkarpaciu hitem technologie słoneczne

Z kraju

mlsystem.plML System na terenie podstrefy Trzebownisko k. Rzeszowa zamierza wdrożyć i uruchomić produkcję ultralekkich paneli fotowoltaicznych

Na terenie mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) inwestorzy zadeklarowali utworzenie w tym roku ponad 450 nowych miejsc pracy. Nakłady inwestycyjne mają przekroczyć pół miliarda złotych. Producent paneli fotowoltaicznych ML System prowadzi już trzecią inwestycję.

Na prowadzenie działalności gospodarczej wydano w mieleckiej SSE w pierwszym półroczu 19 zezwoleń. To znacznie więcej, niż zakładały władze - plany mówiły o 20 zezwoleniach w ciągu całego roku.

- Teraz szacujemy, że do końca roku będzie to 30 zezwoleń. Już teraz prowadzimy rozmowy z kilkoma podmiotami, które chcą u nas zainwestować - mów Krzysztof Ślęzak, dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Fotowoltaika na budynkach

Wśród inwestorów, którzy otrzymali zezwolenia dominują reinwestycje, choć są również nowi przedsiębiorcy. Najwięcej zezwoleń przyznanych zostało w podstrefach na Podkarpaciu. Przykładem jest m.in. producent innowacyjnych modułów fotowoltaicznych firma ML System, która na terenie podstrefy Trzebownisko k. Rzeszowa zamierza wdrożyć i uruchomić produkcję ultralekkich paneli fotowoltaicznych do zastosowań w budownictwie. Firma zainwestuje 35 mln zł i utworzy 20 nowych miejsc pracy.

Dla ML System to jest trzecie zezwolenie na działalność w SSE. Spółka jako jedna z pierwszych firm w Polsce, wyspecjalizowała się w projektowaniu i wykonywaniu systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), zintegrowanych z budynkami (BIPV).

Z kolei w szczecineckiej ABK Komplet, producent pieczywa i wyrobów ciastkarskich planuje wybudować zakład produkcyjny oraz wyposażyć go w niezbędne maszyny i urządzenia. Koszt inwestycji to ponad 39 mln zł, a zatrudnienie znajdzie 35 osób.

Dają zatrudnienie

Jak zaznaczył Ślęzak firmy, które otrzymały w tym roku zezwolenia, zadeklarowały utworzenie w sumie 452 nowych miejsc pracy.

- To tylko deklaracje i mam nadzieję, że tych miejsc będzie o wiele więcej. Dodatkowo, w przypadku reinwestycji, spółki zapewniły utrzymanie 2,4 tys. miejsc pracy - powiedział.

Do końca roku gotowe mają być dwie hale pod wynajem dla przedsiębiorców, które powstają w Mielcu. Jak podkreślił Ślęzak, umowa na wynajem jednej jest już podpisana. - Prowadzone są rozmowy z przedsiębiorcami, którzy chcą wynająć drugą z hal - dodał.

Do ministerstwa rozwoju złożony został już wniosek o rozszerzenie mieleckiej SSE o 175 ha, będą to tereny na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, utworzoną w 1995 r. Powierzchnia strefy to ponad 1496 ha. SSE jest zlokalizowana w 28 podstrefach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim. Od początku powstania strefy wydano już ponad 340 zezwoleń, nakłady inwestycyjne wyniosły ok. 7,5 mld zł. Powstało ponad 26 tys. miejsc pracy.

Od morza do morza. Rząd zapowiada wielkie inwestycje w rzeki:

Od morza do morza. Rząd zapowiada wielkie inwestycje w rzekiTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mlsystem.pl