Szczyt na Malcie i mocarstwowe plany Rosji. Dzień Niepodległości w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju

ShutterstockŚroda w TVN24 Biznes i Świat

W środę na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy na Malcie, gdzie zaczyna się dwudniowy szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Polskę będzie reprezentował premier Czech. Porozmawiamy też o ewentualnych skutkach wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej oraz opowiemy o rosyjskich zbrojeniach. Nie zabranie również ciekawych dokumentów.

W środę pierwszy dzień dwudniowego nieformalnego szczytu Unii Europejskiej na Malcie, który będzie dotyczył m.in. kryzysu migracyjnego. Stanowisko Polski na tym spotkaniu będzie prezentował premier Czech Bohuslav Sobotka. Przebieg rozmów w Valletcie będziemy szeroko relacjonować na naszej antenie przez cały dzień. Na miejscu są dwaj nasi korespondenci Maciej Sokołowski oraz Maciej Woroch.

Opłakane skutki ocieplenia klimatu

Kilkanaście dni przed szczytem klimatycznym w Paryżu eksperci biją na alarm. Nigdy wcześniej nie było w atmosferze tak dużo dwutlenku węgla jak obecnie. Skutki globalnego ocieplenia mogą być dramatyczne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ocieplenie klimatu może nas kosztować wiele. Najwięcej stracą najubożsi. O godz. 10.00 porozmawiamy z korespondentką TVN24 Biznes i Świat w Paryżu Anną Kowalską. Naszym gościem w studiu będzie Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

Czy Brexit jest możliwy?

W TVN24 Biznes i Świat poruszymy również kwestię obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Davida Camerona odbędzie się "najpóźniej do końca 2017 r."; najprawdopodobniej w drugiej połowie 2016 roku. Wyborcy odpowiedzą na pytanie, czy chcieliby, by ich kraj pozostał we Wspólnocie lub ją opuścił. Dzisiaj brytyjski premier David Cameron wysłał do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska oficjalny list rozpoczynający renegocjację brytyjskiego członkostwa w UE. "Nasze zastrzeżenia dotyczą jednego - elastyczności" - napisał szef rządu w Londynie. Zastanowimy się na ile możliwy jest Brexit. O godz. 12.00 naszym gościem będzie Wioletta Wilk-Reguła z Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi.

Rosja się zbroi

- Rosja podejmie środki w celu umocnienia potencjału strategicznych sił jądrowych. Będziemy pracować również nad systemem obrony przeciwrakietowej. Na pierwszym etapie, jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, będziemy pracować też nad systemami uderzeniowymi, które mogą pokonać dowolne systemy obrony przeciwrakietowej - tak mówi prezydent Władimir Putin zaznaczając, że USA i ich sojusznicy nie biorą pod uwagę ani zaniepokojenia Rosji, ani wysuwanych przez nią propozycji współpracy. O polityce mocarstwowej Władimira Putina porozmawiamy o godz. 14.30 z Wiktorem Rossem, byłym ambasadorem Polski w Rosji.

Ciekawe dokumenty

W TVN24 Biznes i Świat pokażemy także dwa filmy dokumentalne z cyklu Pieprz i Wanilia: "W chińskiej kuchni" o godz. 8.30 oraz "Tam gdzie rządzą kobiety" o godz. 10.30.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock