Spychalski: prezydent za jawnością zarobków kadry kierowniczej NBP

Z kraju

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP o spotkaniu prezydenta z szefem NBPtvn24
wideo 2/6

Prezydent nie widzi przeciwwskazań, by zarobki kadry kierowniczej NBP nie były jawne - powiedział w sobotę prezydencki minister Błażej Spychalski pytany, czy prezydent podpisze ustawę o jawności zarobków w NBP.

Sejm w piątek poparł legislacyjną poprawkę Senatu do noweli ustawy dotyczącą jawności wynagrodzeń w NBP. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

NOWE > NBP ujawnił zarobki kadry kierowniczej. Zobacz listę płac

W ubiegłym tygodniu prezes NBP Adam Glapiński spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, przekazując mu swoje stanowisko w sprawie noweli ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Ustawa będzie analizowana

Błażej Spychalski pytany w sobotę w Trójce, czy prezes Glapiński przekonał prezydenta, by nie podpisywał ustawy, odpowiedział: - To nie jest tak, że na tym etapie ktoś kogoś będzie do czegoś przekonywał.

Jak mówił, prezes Glapiński przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie swój pogląd. - Także w formie pisemnej przedstawił panu prezydentowi zastrzeżenia formułowane przez NBP do ustawy procedowanej przez parlament - zaznaczył Spychalski.

Dodał, że gdy ustawa trafi do Pałacu Prezydenckiego, to "będzie analizowana także w kontekście tych kwestii, które podnosił prezes Glapiński".

Spychalski podkreślił, że to element normalnej procedury.

Minister podkreślił, że "prezydent dość jasno wypowiadał się na temat kwestii jawności zarobków w życiu publicznym, mówiąc o tym, że NBP jest przecież częścią tej szeroko pojętej administracji publicznej, i że prezydent nie widzi przeciwwskazań, by zarobki kadry kierowniczej NBP nie były jawne". - To jest, myślę, pewien wyznacznik potencjalnej decyzji pana prezydenta. Natomiast oczywiście wszystko trzeba rozpatrywać także w kontekście niezależności NBP - dodał Błażej Spychalski.

Upublicznienie wynagrodzeń

Zgodnie z nowelą pensja prezesa i wiceprezesów NBP jest ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały. Wielkość środków na wynagrodzenia ustalana będzie corocznie w planie finansowym NBP, z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym. Maksymalne wynagrodzenie dla poszczególnych pracowników, poza wiceprezesami oraz członkami zarządu NBP, nie będzie mogło przekroczyć 0,6-krotności (60 proc.) wynagrodzenia prezesa NBP.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że uchwała zarządu NBP w sprawie zasad wynagradzania będzie jawna i publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie NBP. Mają tam też być publikowane wynagrodzenia prezesa, wiceprezesów, członków zarządu NBP i osób zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu (komórki równorzędnej) i ich zastępców oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy.

W noweli znajduje się również przepis, który nakazuje upublicznić m.in. zarobki prezesów, wiceprezesów, członków zarządu NBP oraz pracowników banku zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu i ich zastępców za lata 1995-2018.

Autor: kris/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe