Szykują się zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/4
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

Z końcem września wejdą w życie przepisy nakładające obowiązek znakowania mięsa sprzedawanego na wagę grafiką przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu - przypomniał w komunikacie resort rolnictwa.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 czerwca 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych.

Resort wskazał, że celem nowelizacji rozporządzenia jest wprowadzenie na etapie sprzedaży detalicznej wymogu umieszczania oprócz informacji słownej o państwie pochodzenia mięsa świeżego, schłodzonego i zamrożonego również informacji pod postacią grafiki przedstawiającej flagę tego państwa pochodzenia.

W rozporządzeniu zapisano 90-dniowy okres przejściowy, co oznacza, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie 30 września br. Ministerstwo zaznaczyło, że tak długi okres przejściowy ma dać przedsiębiorcom czas na dostosowanie się do nowych wymagań.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Uzupełnienie informacji

MRiRW zwróciło uwagę, że obowiązek prezentowania grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia "jest uzupełnieniem informacji, która już w aktualnym stanie prawnym musi być udostępniana konsumentom w obiektach handlowych na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio prezentacji mięsa".

"Wymóg podawania informacji dotyczących państwa pochodzenia w przypadku nieopakowanego świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu wprowadzono przepisem rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych" - czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości