TVN24 Biznes | Z kraju

Sprzedaż detaliczna w sierpniu. Nowe dane

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja w Polsce. GUS podał dane za sierpień
Inflacja w Polsce. GUS podał dane za sierpieńTVN24
wideo 2/5
TVN24Inflacja w Polsce. GUS podał dane za sierpień

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2021 roku wzrosła w ujęciu rocznym o 5,4 procent. W ujęciu miesięcznym zanotowano spadek o 1,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Dane dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób. 

Dla porównania sprzedaż detaliczna w lipcu była wyższa niż przed rokiem o 3,9 procent. W ujęciu miesięcznym zanotowano wzrost o 2,1 procent.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2021 roku była o 0,4 procent wyższa w porównaniu z lipcem 2021 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sprzedaż detaliczna w Polsce

Z danych GUS wynika, że w sierpniu br. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku odnotowały podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem - o 28,6 procent wobec wzrostu o 1,2 procent przed rokiem.

Wyższą sprzedaż zaobserwowano również m.in. w grupach: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 7,9 procent), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 7,5 procent), "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 5,7 procent).

Spadek sprzedaży raportowały natomiast jednostki sprzedające paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 2,3 procent) oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (o 1,3 procent).

Sprzedaż detalicznaPAP/Maciej Zieliński

Sprzedaż przez internet

GUS podał w komunikacie, że w sierpniu w porównaniu do lipca br. odnotowano wzrost o 5,6 procent wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących.

Udział tej sprzedaży zwiększył się z 7,4 procent w lipcu br. do 7,9 procent w sierpniu br. Wzrost udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w większości grup przy czym największy wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup "meble, rtv, agd" (z 14,7 procent przed miesiącem do 16,3 procent) oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 18,0 procent do 19,4 procent)" - czytamy.

Spadek udziału sprzedaży przez internet dotyczył jedynie grupy "tekstylia, odzież, obuwie" - z 19,7 procent przed miesiącem do 19,0 procent.

Sprzedaż detaliczna - komentarze

Ekonomiści Banku Pekao wskazali, że wyniki sprzedaży detalicznej w sierpniu są zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. "Poziom sprzedaży utrzymuje się wciąż poniżej trajektorii sprzed pandemii. Ożywienie w handlu nie jest jak dotąd kompletne, co ma swój odpowiednik we względnej słabości nastrojów konsumenckich" - wskazali ekonomiści.

Na wynik poniżej poziomów sprzed pandemii zwrócili również uwagę ekonomiści mBanku.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości