TVN24 Biznes | Z kraju

Sprzedaż detaliczna w lipcu 2021 roku. Najnowsze dane GUS

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Jan Niedziałek o sprzedaży detalicznej w czerwcu
Jan Niedziałek o sprzedaży detalicznej w czerwcuTVN24
wideo 2/8
TVN24Jan Niedziałek o sprzedaży detalicznej w czerwcu

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2021 roku wzrosła w ujęciu rocznym o 3,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 2,1 procent.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w lipcu rdr o 5,0 proc. i wzrost mdm o 2,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w lipcu 2021

Dla porównania sprzedaż detaliczna w czerwcu była wyższa niż przed rokiem o 8,6 procent. W ujęciu miesięcznym zanotowano wzrost o 3,5 proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 8,9 proc. rdr. W cenach bieżących, ekonomiści spodziewali się wzrostu o 8,7 proc. rdr.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sprzedaż detaliczna - lipiec 2021PAP

Wzrost sprzedaży detalicznej w lipcu 2021 - branże

Jak wyjaśnił GUS, w lipcu 2021 r. największy wzrost rok do roku odnotowały podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 15,8 proc. wobec wzrostu o 5,3 proc. przed rokiem). S

Wyższą sprzedaż zaobserwowano również w grupie "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 6,8 proc.). "Spadek sprzedaży raportowały natomiast jednostki sprzedające pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 2,9 proc.) oraz przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "meble, rtv, agd" (o 1,9 proc.)" - wytłumaczył Urząd.

Dodał, że w lipcu w porównaniu z czerwcem odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 6,3 proc. "Udział tej sprzedaży zmniejszył się z 8,1 proc. w czerwcu br. do 7,4 proc. w lipcu" - napisał GUS w komentarzu.

Ponadto, spadek udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w większości grup, przy czym największy wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup "meble, rtv, agd" (z 16,2 proc. przed miesiącem do 14,7 proc.) oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 18,8 proc. do 18,0 proc.). "Wzrost udziału sprzedaży przez internet raportowały jedynie jednostki z grupy "tekstylia, odzież, obuwie" (z 18,6 proc. przed miesiącem do 19,7 proc.)" - wyjaśniono w komentarzu.

Dane dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób. 

Sprzedaż detaliczna w lipcu 2021 - komentarze ekonomistów

"Krajowe wskaźniki aktywności ekonomicznej ostatnio rozczarowują" - napisał na Twitterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Jego zdaniem "globalna gospodarka, szczególnie Azja, wytraca impet". "Do tego nadal wysoka niepewność co do przebiegu pandemii. To w pewnym stopniu niweluje efekt wzrostu bieżącej inflacji i nie zachęca do podwyżek stóp"- stwierdził.

Analitycy mBanku stwierdzili, że "dane o sprzedaży detalicznej (są - red.) słabsze od oczekiwań (choć bliskie naszym prognozom)". Dodali, że wzrost sprzedaży o 3,9 proc. rdr "oznacza oddalenie się sprzedaży od trendu".

W podobnym tonie wypowiedzieli się ekonomiści Banku Pekao, którzy zaznaczyli, że "sprzedaż detaliczna wyhamowała w lipcu do 3,9 proc. rdr".

"Wyraźne spowolnienie sprzedaży dóbr trwałych (samochody, meble, RTV i AGD, książki i gazety - dwie z w/w kategorii na minusie rdr)" - napisali.

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości