TVN24 Biznes | Z kraju

Zakupowe szaleństwo. Nowe dane ze sklepów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarkiTVN24
wideo 2/6
TVN24Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2021 roku wzrosła w ujęciu rocznym o 13,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 8,2 procent.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w maju o 12,9 proc. rok do roku i wzrost o 7,6 proc. miesiąc do miesiąca.

Dla porównania sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu br. była wyższa niż przed rokiem o 21,1 procent. W ujęciu miesięcznym miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 7,7 procent.

PAP/Maciej Zieliński

GUS podał, że w okresie styczeń - maj 2021 roku sprzedaż wzrosła o 7,9 proc. rok do roku, wobec spadku o 6,2 proc. w analogicznym okresie przed rokiem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sprzedaż detaliczna w maju

Z najnowszych danych wynika, że w maju największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku odnotowały podmioty handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami. W tym przypadku zanotowano wzrost o 51,2 proc. wobec spadku o 34 proc. przed rokiem. Jak czytamy, spośród prezentowanych grup wyższą sprzedaż niż sprzedaż "ogółem" zaobserwowano również w grupach: "tekstylia, odzież, obuwie" - o 46,1 proc. oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 18,5 proc.

Sprzedaż w grupie "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" wzrosła w ujęciu rocznym o 2,8 proc. W przypadku paliw stałych, ciekłych i gazowych zanotowano zwyżkę o 9,6 proc.

W maju w porównaniu z kwietniem tego roku odnotowano spadek o 7,8 proc. wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących. Udział tej sprzedaży zmniejszył się z 10,8 proc. w kwietniu br. do 9,1 proc. w maju tego roku.

GUS zaznaczył, że spadek udziału sprzedaży przez internet zaobserwowano w większości grup, przy czym znaczny wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "tekstylia, odzież, obuwie" - z 47,2 proc. przed miesiącem do 21,3 proc. Spadek zanotowały także podmioty z grup "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - odpowiednio z 32,6 proc. do 20,7 proc., a także "meble, rtv, agd" - z 27,5 proc. do 18,3 proc.

"Drugi silnik"

Ekonomiści ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że "po wzroście o 13,9 proc. r/r sprzedaż detaliczna przekroczyła o 3 proc. poziom sprzed pandemii". "W 1kw2021 polska gospodarka wyszła z recesji dzięki przemysłowi, który wczoraj potwierdził swoją siłę. W maju, po odmrożeniu restrykcji dołączył do niego drugi silnik: handel i usługi rynkowe" - ocenili ekonomiści we wpisie na Twitterze.

Przedstawiciele Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali na spowolnienie wzrostu sprzedaży detalicznej z 21,1 proc. rok do roku w kwietniu do 13,9 proc. w maju. "Niższa dynamika związana jest przede wszystkim z większą bazą statystyczną. Otwieranie gospodarki skutkowało umiarkowanym wzrostem popytu na towary – większe zmiany nastąpiły w sektorze usług" - wyjaśnili.

PIE w kolejnych miesiącach spodziewa się jednocyfrowych wyników. "Mimo to badania koniunktury pozwalają na optymizm. GUS wskazał, że znacznie mniej gospodarstw obawia się o utratę zatrudnienia. Dodatkowo konsumenci deklarują chęć do powiększania wydatków na dobra trwałe" - zauważyli ekonomiści.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości