Przegląd prasy. "Sprawiedliwy kurs" może kosztować 50 mld zł

Z kraju

Shutterstock"Sprawiedliwy kurs" może kosztować 50 mld zł

Propozycja przewalutowania kredytów walutowych na złote mogłaby kosztować banki nawet do 50 mld złotych. Takie wyliczenie przedstawił Dom Maklerski "Trigon". Przytacza je "Gazeta Wyborcza". Cytuje też opinię ekonomistów, że "żadnej takiej ustawy nie będzie".

"Kurs sprawiedliwy" dla zadłużonych w walutach obcych. Czytaj.

Gazeta przypomina, że kancelaria prezydenta ujawniła w piątek projekt ustawy umożliwiającej zamianę kredytów walutowych na złotówkowe. Zadłużeni w walucie mogliby zamienić swój kredyt na złote na korzystnych warunkach po tzw. kursie sprawiedliwym.

"Mimo nacisków frankowiczów finalny projekt nie obejmuje przedsiębiorców"– zaznacza gazeta. Dodaje w komentarzu, że projekt przedłożony wcześniej przez rząd PO-PSL zakładał, że bank i kredytobiorca podzielą się kosztami przewalutowania po połowie.

"Koszt dla banków pomysłu PO był szacowany na 13 mld zł. Teraz, zgodnie z pomysłem nowego rządu, koszt dla banków będzie dużo wyższy" – czytamy w artykule.

Koszty

"Maksymalny koszt samego przewalutowania jest szacowany na od 32 mld złotych (wyliczenia mBanku) do ok. 40 mld złotych (wyliczenia Domu Maklerskiego Trigon)" – zaznacza dziennik, podkreślając, że nie jest to jeszcze całkowity koszt, bo należy też pamiętać o zwrocie za spready bankowe. "Różnica pomiędzy kursem przeliczeniowym banku a kursem NBP będzie kosztować dodatkowe 5-10 mld złotych" – pisze "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, analityka Domu Inwestycyjnego Xelion, "projekt nie będzie miał żadnych konsekwencji, bo po prostu go nie będzie". Gazeta zacytowała jego opinię, że najnowsze propozycje w sprawie przewalutowania "mogłyby zniszczyć sektor bankowy".

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: