Nie masz etatu? Sprawdź, jakie możliwości daje ci umowa o dzieło

Z kraju

TVN24 BiSPracujesz na „śmieciówce”? Możesz pracować u konkurencji

Umowa o pracę to nie jedyna forma zatrudnienia oferowana przez pracodawców. Osoby pracujące na umowę o dzieło lub zlecenie wprawdzie nie mają wielu przywilejów związanych z etatem. Ale - co nie wszyscy wiedzą - dzięki elastycznej formie zatrudnienia mogą np. pracować dla dla kilku firm.

Co ważne może u obu pracodawców wykonywać podobne usługi.

Co wolno?

Piotr Wojciechowski z Kancelarii Raczkowski Paruch twierdzi, że w umowie o dzieło i zlecenie obowiązki oraz prawa pracownika określa to co wpisaliśmy do umowy. - To, jak się umówimy, tak mamy. Jeżeli nie jest zapisane, że czegoś nie można, to znaczy, że to można. Umowa cywilnoprawna wiąże obie strony tymi postawieniami, które zostały zapisane w umowie - tłumaczy Piotr Wojciechowski.

Na co uważać?

Mecenas podkreśla jednak, że jeżeli działalność tak zatrudnionej osoby będzie szkodzić pierwszemu pracodawcy, to zapewne nie będzie kontynuować współpracy.

- Jeżeli w umowie cywilnoprawnej nie ma ograniczeń co do kolejnego zatrudnienia, to można je podjąć. Trzeba jednak uważać, aby nasze działania u drugiego pracodawcy w sposób ewidentny nie szkodziły pierwszemu. Firma, która daje pracownikowi umowę o dzieło i chce go ograniczyć, to powinna to wpisać do umowy - tłumaczy Wojciechowski.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,