Nowe przepisy dla przedsiębiorców. Sprawdź, czy musisz mieć kasę fiskalną

Z kraju

TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.4

Kasy fiskalne od 1 marca 2015 są dla większości firm, niezależnie od osiągniętego obrotu, obowiązkowym wyposażeniem - tak zdecydowało Ministerstwo Finansów w rozporządzeniu z 4 listopada ub.r. Kto powinien mieć kasę fiskalną? Na to pytanie odpowiedzi szukał Paweł Blajer.

Przedsiębiorcy mieli czas do 1 marca na dostosowanie się do nowych regulacji. Resort finansów szacuje, że zmiany dotknęły ok. 70 tys. podmiotów i pozwolą na zwiększenie wpływów do budżetu państwa o ponad 90 mln zł. Zakup kas jest refundowany – nawet w 90 proc., ale w kwocie nie wyższej niż 700 zł.

Czy musi być kasa?

Napisał do nas pan Artur, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (usługi budowlane). Pan Artur pyta, czy też musi mieć obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dodaje, że w tym roku nie wystawił żadnego rachunku ponieważ miał przerwę w prowadzeniu działalności, a w ciągu minionych lat roku wystawiał tylko kilka rachunków.

- Jeżeli pan Artur przekroczył w ub.r. 20 tys. zł obrotu to od 1 marca musi mieć kasę fiskalną. Jeżeli wartość sprzedaży była mniejsza to nie ma takiego obowiązku - odpowiada Andrzej Pośniak z CMS Cameron McKenna.

Ale - jak tłumaczy Pośniak - jeżeli w trakcie b.r. jego obrót przekroczy 20 tys. zł to będzie zobowiązany w terminie dwóch miesięcy od końca miesiąca, w którym ten obrót przekroczy, do zainstalowania kasy fiskalnej i ewidencjonowania swojej sprzedaży na kasie fiskalnej już cały czas.

Pocieszenie i zagrożenie

Jest jednak pewne pocieszenia dla pana Artura. - Jeżeli nawet przekroczyłby 20 tys. zł, ale dokumentowałby każdą swoją sprzedaż wystawiając faktury, w których opisywałby jaki rodzaj usługi świadczy i należność za swoje usługi otrzymywałby na rachunek bankowy, to wówczas nie musiałby stosować kasy fiskalnej - zaznacza Pośniak.

W tej sytuacji jest jednak jedno zagrożenie. - Jeżeli któryś z klientów w którymś momencie zapłaci gotówką lub któraś z transakcji nie będzie udokumentowana fakturą, to pan Artur straci prawo do nie ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej - podkreśla gość "Biznesu dla Ludzi".

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com