TVN24 Biznes | Z kraju

Spór o polską kopalnię trwa. Zakończyła się kolejna runda rozmów z Czechami

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
kris,
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Soboń o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni Turów
Soboń o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni TurówRadiowa Jedynka
wideo 2/5
Radiowa JedynkaSoboń o rozmowach z Czechami w sprawie kopalni Turów

Polacy i Czesi zakończyli kolejną rundę rozmów w sprawie kopalni Turów. Strony pracowały nad wprowadzeniem do umowy zapisów, które wypracowane zostały podczas spotkań na szczeblu eksperckim - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Następne spotkanie ma się odbyć za tydzień.

Resort klimatu i środowiska zamieścił na swojej stronie komunikat po czwartkowych rozmowach w Pradze. "W Pradze, w czwartek 12 sierpnia 2021 r., odbyła się kolejna runda rozmów w sprawie kopalni w Turowie. Strony pracowały nad wprowadzeniem do umowy zapisów, które wypracowane zostały podczas spotkań na szczeblu eksperckim. Udało się tez przedyskutować kolejne kwestie" - czytamy.

Rzecznik prasowy MKiŚ Aleksander Brzózka informował wcześniej, że polskiej delegacji podczas czwartkowych rozmów przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Ministerstwo poinformowało, że kolejne spotkanie zostało zaplanowane na czwartek, 19 sierpnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Spór o kopalnię Turów

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca.

TSUE w drugiej połowie maja nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. Decyzja ta wiąże się ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Pod koniec maja szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem w Brukseli w czasie szczytu UE, informował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek z TSUE. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską. Później poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Dwa dni później Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce. 

Czeski rząd w połowie czerwca przesłał Polsce pierwszą wersję umowy dotyczącej kopalni Turów. O przesłaniu projektu poinformował czeski minister środowiska Richard Brabec. Jak mówił, dokument zawiera warunki, których spełnienia przed wycofaniem pozwu z TSUE i po jego wycofaniu domagają się Czesi. Szczegółów wysłanego do Warszawy projektu jednak nie ujawniono.

Bezpośrednie rozmowy delegacji polskiej i czeskiej rozpoczęły się 17 czerwca. Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kopalnie węgla brunatnego w Polsce, Czechach i w NiemczechPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kris, mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości