TVN24 Biznes | Z kraju

Poczta Polska doręczy ponad 15 milionów listów. Przypomną o obowiązku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Posłowie zachęcają do wzięcia udziału w spisie powszechnym
Posłowie zachęcają do wzięcia udziału w spisie powszechnymTVN24
wideo 2/2
TVN24Posłowie zachęcają do wzięcia udziału w spisie powszechnym

Poczta Polska doręczy ponad 15 milionów listów Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o zasadach przebiegu i realizacji spisu powszechnego. O wynikach przetargu spółka poinformowała w czwartkowym komunikacie. Zadanie ma kosztować około 3,4 miliona złotych brutto.

Poczta Polska podała, że przedmiotem zawartej umowy jest świadczenie usług pocztowych w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania druków bezadresowych dotyczących Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który rozpoczął się w czwartek.

"W ramach współpracy Poczta Polska zrealizuje zarówno odbiór przesyłek z Zakładu Wydawnictw Statystycznych GUS w Radomiu, przygotowanie korespondencji przez Dział Wydruku i Konfekcjonowania w Warszawie, jak również ich dystrybucję na terenie całej Polski" – czytamy.

Jak wskazano, do 18 maja br. Poczta Polska dostarczy ponad 15 mln listów Prezesa GUS do wszystkich punktów adresowych w kraju. List zawiera informacje o zasadach przebiegu i realizacji spisu powszechnego. Będą to druki bezadresowe. 

"Mamy nadzieję, że ten kolejny kanał dystrybucji materiałów informacyjnych o NSP 2021 pozwoli wszystkim mieszkańcom Polski jeszcze lepiej przygotować się do spisu" – powiedział, cytowany w komunikacie, Dominik Rozkrut, prezes GUS i Generalny Komisarz Spisowy.

Z protokołu zamieszczonego na stronie GUS wynika, że Poczta Polska była jedyną firmą, która złożyła ofertę w przetargu. Oferta opiewała na ok. 3,4 mln zł brutto, tymczasem zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia ponad 20,8 mln zł brutto.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Narodowy Spis Powszechny

Uczestnictwo w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet za pośrednictwem strony spis.gov.pl. Dostępne są tam formularze w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Nie jest to jednak jedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie umie tego zrobić, pomogą osobiście lub telefonicznie rachmistrzowie.

Jak wyjaśniał wcześniej GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września 2021 roku.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości