TVN24 Biznes | Z kraju

GUS sprawdzi, czy Polacy podali prawdziwe dane w Spisie. Zadzwoni do 100 tysięcy osób

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Prezes GUS o spisie powszechnym (wideo z kwietnia 2021)
Prezes GUS o spisie powszechnym (wideo z kwietnia 2021)TVN24
wideo 2/2
TVN24Prezes GUS o spisie powszechnym

Rozpoczęło się badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Ankieterzy będą dzwonić do losowo wybranej grupy 100 tysięcy osób, a badanie ma potrwać około 10 minut. Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy i jest prowadzony wyłącznie przez telefon.

Wraz z końcem września br. skończyła się możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W piątek rozpoczęło się badanie kontrolne, którego celem ma być ocena jakości danych pozyskanych w tegorocznym spisie.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie GUS, jego wyniki umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym. Badanie kontrolne potrwa do 24 listopada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Spis powszechny 2021 - badanie kontrolne

Czas badania kontrolnego oszacowano na około 10 minut. "Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci)" - wyjaśnił GUS.

Do osób, które wylosowano do udziału w badaniu, zadzwoni ankieter statystyczny z numeru: 22 828 88 88. Tożsamość ankietera można sprawdzić na stronie GUS lub za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99 czynnej od poniedziałku do soboty w godz. 10-14.

GUS poinformował, że pierwszej kolejności ankieter zapyta o sposób przeprowadzenia spisu powszechnego w badanym mieszkaniu. Jeśli spis odbył się za pośrednictwem rachmistrza spisowego, ankieter zada pytania dotyczące jego zachowania w trakcie wywiadu spisowego. Następnie przejdzie do pytań, które dotyczą tego, kto mieszkał w badanym mieszkaniu.

Druga cześć kwestionariusza wywiadu dotyczy respondenta. Ankieter zapyta m.in. o imię i nazwisko, datę urodzenia, poziom wykształcenia, narodowość oraz odczuwaną przynależność do innego narodu lub wspólnoty etnicznej. Szczegółowa lista pytań znajduje się na stronie GUS.

"Przypominamy, że ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc." - podkreślono w komunikacie.

GUS poinformował, że udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 roku o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku. Z kolei pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i objęte tajemnicą statystyczną.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości