TVN24 Biznes | Z kraju

Nawet 5 tysięcy złotych kary za brak udziału w spisie powszechnym. Ostatni dzwonek na wypełnienie obowiązku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Ostatnie dni na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym
Ostatnie dni na spisanie się w Narodowym Spisie PowszechnymTVN24
wideo 2/3
TVN24Ostatnie dni na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się w czwartek. Pozostały zatem ostatnie godziny na wzięcie udziału w spisie. Spis jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia udziału w spisie może się wiązać z karą w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Spisać można się w punktach spisowych, niektóre z nich w czwartek będą działały do północy. Ponadto można to zrobić przez internet na stronie https://spis.gov.pl/, telefonicznie dzwoniąc pod numer 22 279 99 99, w mobilnym punkcie spisowym oraz w ponad 300 salach obsługi klienta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ze względu na tak krótki czas, aby się spisać, jest dużo dzwoniących na infolinię spisu, dlatego mogą być problemy z połączeniem. "Infolinia spisowa działa. Dzwoni na nią jednak tak dużo ludzi, że pojawia się komunikat jakby nikt nie odbierał – informował wcześniej wydział prasowy Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS prosi telefonujących, którzy nie mogą się dodzwonić, aby rozłączyli się i po chwili ponownie spróbowali.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Spis powszechny 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i kończy się w czwartek.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Spis powszechny - kara

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań spisowych jest również dostępna na stronie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

Trzeba pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą pieniężną. "Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej" - czytamy na stronie GUS. Kara grzywny może zostać nałożona przez sąd, a jej wysokość może dojść nawet do 5 tys. zł.

Dużo cięższy wymiar kary może spotkać tych, którzy podadzą nieprawdziwe dane. Według art. 56 ustawy o statystyce publicznej, "kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 roku.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości