Z kraju

Przegląd prasy: Ta branża jest jak kryzysowy barometr. Widzi pierwsze sygnały

Z kraju

"Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
TVN24 BiS"Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"

Kryzys gospodarczy w 2008 r. producenci palet dostrzegli z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Teraz zauważają podobne symptomy - pisze wtorkowy "Puls Biznesu".

- Nasza branża to, obok transportu, krwiobieg gospodarki, które bardzo szybko wyczuwa wszelkie tendencje rynkowe - mówi gazecie Jarosław Maciążek, wiceprezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL (PKN EPAL), organizacji, która zrzesza rodzimych producentów tego typu palet. Takie palety stanowią prawie 90 proc. polskiego rynku, reszta to UIC/EUR.

Kryzys na horyzoncie?

- Na pół roku przed wybuchem kryzysu w 2008 r. zauważyliśmy pierwsze symptomy spowolnienia. Zaczęła spadać liczba zamówień, a w ślad za nią także cena. O tym, że nadciąga załamanie wiedzieliśmy więc z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem - mówi Andrzej Bijak, prezes Związku Producentów Europalet UIC (ZPE/UIC). Według niego zapotrzebowanie na palety może być wskaźnikiem w szeroko rozumianej gospodarce.

Co zatem wskazuje paletowy barometr koniunktury? - pyta "PB". - Pierwsze osiem miesięcy wskazywało na wzrost rynku palet EPAL o 7-8 proc. - szacuje Jarosław Maciążek. Teraz ma jednak wątpliwości, czy ta tendencja się utrzyma. Pod koniec wakacji popyt zaczął słabnąć. - Wrzesień przyniósł pierwsze zauważalne oznaki spowolnienia. Nie można już było sprzedać palet w każdej ilości. Sądziłem, że w październiku nastąpi odbicie, ale tak się nie stało - tłumaczy. Jego zdaniem sytuacji nie można nazwać załamaniem, ale śmiało można mówić o stabilizacji lub stagnacji.

Autor: ah / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości