Ceny nadal spadają. Już przez ponad rok

Z kraju

TVN24 BiSCeny nadal spadają. Już przez ponad rok

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu tego roku spadły o 0,7 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w czwartkowym komunikacie.

- W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen - napisano w komunikacie Urzędu. - Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie spadki cen żywności (o 1,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,5 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc. i 0,13 pkt proc. Wzrosty cen w zakresie transportu (o 1,0 proc.), łączności (o 1,6 proc.), a także zdrowia (o 1,5 proc.) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc. i po 0,08 pkt proc. - dodano.

Zmiany cen grup towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2015 roku m/mGUS

Decydujące ceny paliw

W lipcowym raporcie o inflacji NBP roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych od lipca ub.r. pozostaje ujemna, choć od marca br. roczne tempo spadku cen stopniowo się zmniejsza. Na kształtowanie się dynamiki cen konsumpcyjnych w 2015 r. największy wpływ miały zmiany cen paliw i żywności.

NBP poinformował, że "w pierwszych dwóch miesiącach br. ceny paliw - podobnie jak w II połowie 2014 r. - obniżały się w następstwie spadku cen ropy naftowej na rynkach światowych. Od lutego ceny ropy naftowej nieco wzrosły. W rezultacie roczna dynamika cen paliw nieznacznie się zwiększyła, choć pozostała ujemna, co było głównym czynnikiem powodującym utrzymywanie się ujemnego wskaźnika CPI".

Drugim czynnikiem powodującym deflację cen towarów i usług konsumpcyjnych był niższy niż przed rokiem poziom cen żywności. Był on związany z relatywnie niskimi cenami surowców rolnych na rynkach światowych, utrzymującymi się korzystnymi warunkami meteorologicznymi w latach 2014-15 oraz rosyjskim embargiem na import żywności z wielu krajów, w tym z Polski - czytamy dalej. W dokumencie zaznaczono, że utrzymywaniu się deflacji cen konsumpcyjnych sprzyjały także umiarkowany wzrost popytu i brak presji kosztowej, zbliżona do zera dynamika cen w najbliższym otoczeniu polskiej gospodarki oraz silniejszy niż rok temu poziom kursu złotego. Prognoza centralna dotycząca wskaźnika inflacji w 2015 roku ma wynieść -0,6 proc., w 2016 roku 1,4 proc., zaś w 2017 roku 2,0 proc. Projekcja inflacji i PKB została opracowana w Instytucie Ekonomicznym (IE) Narodowego Banku Polskiego (NBP). Przedstawia prognozowany rozwój sytuacji w gospodarce polskiej przy założeniu stałych stóp procentowych NBP.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock