Spada bezrobocie. Od sierpnia "wynik będzie jednocyfrowy"

Z kraju

TVN24 BiSJak zmienia się rynek pracy?

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 10,1 proc. przy 10,3 proc. w czerwcu. Pracodawcy w lipcu zgłosili do urzędów pracy ponad 117 tys. ofert zatrudnienia. To rekord, tak dobrego wyniku w lipcu nie było od 2001 r., czyli odkąd MPiPS prowadzi takie statystyki - podał w piątek resort pracy.

Sytuacja na rynku pracy jest też jednym z tematów TVN24 Biznes i Świat.

- W urzędach pracy na koniec lipca zarejestrowanych było 1 587 tys. osób – wynika z szacunków resortu pracy - poinformowało ministerstwo. - To najlepszy wynik od 7 lat. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadła o ponad 35,1 tys. i był to najsilniejszy spadek na przestrzeni ostatnich 5 lat – powiedział, cytowany w komunikacie, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach – najbardziej na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz o spadającym bezrobociu TVN24 BiS

Będzie lepiej?

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz liczy, że w sierpniu stopa bezrobocia będzie już jednocyfrowa i taka utrzyma się do końca br. W piątek resort podał, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 10,1 proc., przy 10,3 proc. w czerwcu.

- Wszystko wskazuje, że w sierpniu, tak jak zapowiadaliśmy, osiągniemy jednocyfrowe bezrobocie w Polsce (...). Warto powalczyć, by z tym jednocyfrowym wynikiem dojechać do grudnia, bo to wtedy jest najbardziej pełna weryfikacja, porównując bezrobocie rok do roku - powiedział szef resortu pracy podczas briefingu w Krakowie.

Wyraził nadzieję, że „rozwój gospodarczy potwierdzany wskaźnikami na poziomie ok. 3,5 proc. doprowadzi do osiągnięcia i utrzymania stopy bezrobocia na poziomie jednocyfrowym do końca roku”.

Jak prognozuje Kosiniak-Kamysz, w sierpniu i wrześniu nastąpi dalszy spadek stopy bezrobocia, w miesiącach jesiennych może nastąpić moment stagnacji, a następnie delikatny wzrost pod koniec roku.

Zobacz, jak kształtowało się bezrobocie w ostatniej dekadzie.

Bezrobocie w Polsce przez ostatnich 10 lat

Zobacz też letnią modę na upały, czyli jak ubrać się do pracy.

Letnia moda na upały, czyli jak ubrać się do pracyTVN24 Biznes i Świat

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu