Z kraju

Spada bezrobocie. Od sierpnia "wynik będzie jednocyfrowy"

Z kraju

Jak zmienia się rynek pracy?
TVN24 BiSJak zmienia się rynek pracy?

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 10,1 proc. przy 10,3 proc. w czerwcu. Pracodawcy w lipcu zgłosili do urzędów pracy ponad 117 tys. ofert zatrudnienia. To rekord, tak dobrego wyniku w lipcu nie było od 2001 r., czyli odkąd MPiPS prowadzi takie statystyki - podał w piątek resort pracy.

Sytuacja na rynku pracy jest też jednym z tematów TVN24 Biznes i Świat.

- W urzędach pracy na koniec lipca zarejestrowanych było 1 587 tys. osób – wynika z szacunków resortu pracy - poinformowało ministerstwo. - To najlepszy wynik od 7 lat. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadła o ponad 35,1 tys. i był to najsilniejszy spadek na przestrzeni ostatnich 5 lat – powiedział, cytowany w komunikacie, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach – najbardziej na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz o spadającym bezrobociu
Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz o spadającym bezrobociu TVN24 BiS

Będzie lepiej?

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz liczy, że w sierpniu stopa bezrobocia będzie już jednocyfrowa i taka utrzyma się do końca br. W piątek resort podał, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 10,1 proc., przy 10,3 proc. w czerwcu.

- Wszystko wskazuje, że w sierpniu, tak jak zapowiadaliśmy, osiągniemy jednocyfrowe bezrobocie w Polsce (...). Warto powalczyć, by z tym jednocyfrowym wynikiem dojechać do grudnia, bo to wtedy jest najbardziej pełna weryfikacja, porównując bezrobocie rok do roku - powiedział szef resortu pracy podczas briefingu w Krakowie.

Wyraził nadzieję, że „rozwój gospodarczy potwierdzany wskaźnikami na poziomie ok. 3,5 proc. doprowadzi do osiągnięcia i utrzymania stopy bezrobocia na poziomie jednocyfrowym do końca roku”.

Jak prognozuje Kosiniak-Kamysz, w sierpniu i wrześniu nastąpi dalszy spadek stopy bezrobocia, w miesiącach jesiennych może nastąpić moment stagnacji, a następnie delikatny wzrost pod koniec roku.

Zobacz, jak kształtowało się bezrobocie w ostatniej dekadzie.

Bezrobocie w Polsce przez ostatnich 10 lat

Zobacz też letnią modę na upały, czyli jak ubrać się do pracy.

Letnia moda na upały, czyli jak ubrać się do pracy
Letnia moda na upały, czyli jak ubrać się do pracyTVN24 Biznes i Świat

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości