Szykuje się kolejna batalia o zakaz handlu. "Mamy obiecaną zmianę przepisów"

Z kraju

"Będzie nowelizacja ustawy, tak nam obiecywano"TVN24 BiS
wideo 2/4

Będzie nowelizacja ustawy w sprawie niedzielnego zakazu handlu, tak nam obiecywano - mówił w TVN24 BiS Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Chodzi o sklepy internetowe i centra logistyczne.

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele, w wersji ustalonej przez Sejm, nie objęły sklepów internetowych ani centrów logistycznych i dystrybucyjnych, czego na początku domagała się "Solidarność" - inicjator projektu.

- Jeżeli chodzi o centra logistyczne i dystrybucyjne, to jest wielka przegrana. Chciałbym powiedzieć osobom, które tam pracują, że my o was nie zapomnimy. Nie wyobrażam sobie, żeby (...) ci pracownicy byli całkowicie wyjęci z zakazu (handlu - red.) - podkreślał Bujara w programie "Bilans" w TVN24 BiS.

- My proponowaliśmy, żeby ta grupa osób mogła pracować, bo jest taka konieczność. Trzeba rozładować tiry, żeby towar mógł w poniedziałek trafić na sklepowe półki. Ale taka praca powinna odbywać się za zgodą pracownika. Pracownik musiałby wyrazić zgodę na pracę w niedzielę i dostałby za to stuprocentowy dodatek - przypominał.

- Ci pracownicy zostali wyjęci całkowicie spod tej ustawy (o zakazie handlu - red.) i na to się nie godzimy - mówił Bujara.

Sklepy internetowe

Solidarność nie odpuszcza też w sprawie niedzielnego handlu internetowego. - Jeśli chodzi o internet i sprzedaż w e-handlu, tu będzie - tak nam rząd obiecał - notyfikacja, konsultacje przeprowadzone z Komisją Europejską - mówił Bujara w TVN24 BiS.

Na konieczność notyfikacji w organach europejskich ograniczeń w funkcjonowaniu e-sklepów wskazywała opinia prawna przygotowana dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- To jest kwestia pół roku, ośmiu miesięcy - mówił w TVN24 BiS przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". - A więc będzie nowelizacja ustawy, tak nam obiecywano - dodał.

Debata

W nocy z czwartku na piątek senatorowie kilka godzin debatowali nad ustawą ograniczającą handel w niedziele. Dyskutowano między innymi o poprawkach zgłoszonych wcześniej podczas obrad komisji gospodarki. Głosowanie w sprawie zakazu handlu zaplanowano na piątek.

Solidarność już pod koniec listopada zapowiedziała, że będzie walczyć o objęcie ustawą e-handlu oraz centrów logistycznych.

Zakaz handlu w trzech etapach

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada. Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W uchwalonej przez Sejm ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. W niedziele będzie dozwolony handel m.in. w: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych. Zgodnie z uchwalonymi przez Sejm regulacjami w niedziele zrobimy także zakupy m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej. Przewiduje się także, że w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego handel będzie mógł się odbywać w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi. Zakaz handlu w niedziele nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego. Sklep, którego właściciel będzie chciał pracować w niedziele będzie mógł go otworzyć, jednak to on osobiście będzie musiał pracować tego dnia. Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ub.r. jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

Autor: ps//dap / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock