Uwaga na SMS-y z informacją o paczce. Można stracić wszystkie oszczędności

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Internetowi oszuści prześcigają się w pomysłach
Internetowi oszuści prześcigają się w pomysłachTVN24
wideo 2/3
TVN24Internetowi oszuści prześcigają się w pomysłach

Trwa przedświąteczna ofensywa oszustów. Wiele osób zaczęło otrzymywać ostatnio dziwne SMS-y z informacją o przesyłce. Wiadomości dotyczą między innymi miejsca odbioru paczki, statusu zamówienia lub preferencji dostawy. Zawierają one szkodliwe linki, a celem przestępców jest kradzież pieniędzy z konta bankowego.

"Podjęliśmy próbę dostarczenia Twojej paczki. Sprawdź jej status", "Nie byliśmy w stanie dostarczyć dzisiaj Twojej paczki. Proszę odwiedzić stronę", "Twoja paczka znajduje się w punkcie odbioru. Znajdź adres tutaj", "Masz zaległą paczkę, ostatnia szansa, aby odebrać" - to przykładowe treści SMS-ów, które oszuści masowo wysyłają do Polaków.

Tak wyglądają SMS-y od oszustówniebezpiecznik.pl

Jak działają oszuści?

Wiadomości zawierają linki, które przekierowują użytkowników na strony, które nakłaniają do instalacji złośliwych aplikacji. Zainstalowanie aplikacji może spowodować utratę pieniędzy z rachunku bankowego.

SMS od oszustówtvn24.pl

Portal niebezpiecznik.pl zwraca uwagę, że ofiar może być sporo, bo przed świętami dużo osób kupuje prezenty i właśnie czeka na przesyłkę. "Negatywne skutki tego ataku dotyczą tylko użytkowników Androidów. Ale SMS-y są oczywiście wysyłane masowo, do wszystkich. I wiele osób, niestety, podświadomie kojarzy je ze swoimi zamówieniami sprzed chwili" - czytamy na portalu.

Przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod InPost ostrzegał niedawno CERT Polska. Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje konieczność dopłaty do paczki. "Link w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony firmy InPost, a następnie jesteśmy przenoszeni na fałszywy panel płatności, z którego rzekomo możemy zalogować się na konto swojego banku" - brzmi ostrzeżenie.

Przed takimi działaniami oszustów ostrzegał również w ostatnich dniach zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). "Uwaga! W związku z okresem przedświątecznym, przestępcy nasilają swoje ataki na portfele internautów. Oszuści wysyłają fałszywe SMS z prośbą o dopłacenie do paczki, podszywając się pod @PaczkomatyPL" - czytamy we wpisie CSIRT KNF na Twitterze.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości